Amazon chce balíčky doručovat pomocí dronů
Zdroj: Mealpro, Unsplash

Blíží se konec kurýrů? Amazon spouští službu Prime Air

Amazon letos spustí už dlouho slibovanou službu Amazon Prime Air, kdy vám balíček doručí autonomní dron. První se dočkají obyvatelé Spojených států.

Před téměř deseti lety Jeff Bezos tehdy ještě jako CEO Amazonu oznámil, že to nebude dlouho trvat a balíčky nám místo kurýra doručí ke dveřím dron. Tehdy to znělo jako fantazie a možná i nesmysl, jenže letos konečně projekt Prime Air odstartuje běžný provoz. Zatím tedy pouze ve městě LockefordKalifornii, kde se Amazon domluvil s Federální leteckou správou a místními úřady. Zároveň chce od zákazníků získat zpětnou vazbu kvůli budoucím vylepšením.

Nahradí služba Prime Air kurýry?
Nahradí Amazon Prime Air kurýry? Zdroj: Maarten van den Heuvel, Unsplash

Amazon si od služby slibuje snížení nákladů na doručovaní, větší rychlost a také bezpečnost. Zákazník by se měl balíku dočkat v podstatě za stejnou dobu, jako když si objedná jídlo. Nicméně firma zatím nesdělila, pro jaké typy zásilek půjde služba Prime Air využít.

Jednotlivé drony ani nebudou potřebovat pilota, protože řízení zajistí počítač a systém, který rozezná statické i pohyblivé objekty a podle toho zareaguje. Ostatně právě řízení a navigace byla jednou z největších překážek během projektu. V průběhu několikaletého testování vzniklo více než 20 různých prototypů dronů.

Na Amazon tlačí i konkurence v podobě společnosti Alphabet, která spadá pod Google, a Wallmart.

Zdroj: Amazon