Space Applications
Zdroj: Mikhail Nilov, Pexels

Brněnské VUT otevírá nový obor. Vyškolí kosmické inženýry

Brno posílí své postavení jako centra českého kosmického průmyslu. Vysoké učení technické v Brně od příštího roku otevírá nový studijní obor Space Applications.

Magisterský navazující program Space Applications bude první studijní obor v Česku, který je výhradně zaměřený na vesmírný průmysl. Absolventi najdou uplatnění jako systémoví inženýři. Budou mít přehled o nejrůznějších systémech vyskytujících se v satelitech či kosmických plavidlech a vzdělají se v elektrotechnice i strojařině.

Space Applications
Zdroj: VUT

Nový obor vznikl v reakci na poptávku firem. „Stále rychleji vznikají nové firmy a start-upy zaměřené na průzkum vesmíru. S tím logicky roste poptávka po systémových inženýrech s vědomostmi z oblasti kosmického průmyslu,“ vysvětluje garant programu Tomáš Götthans z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT.

Na vzniku programu se podílela i Evropská kosmická agentura (ESA) a společnosti jako SAB Aerospace, OHB, Honeywell, brněnská hvězdárna, JIC, Brno Space Cluster, Výzkumný a zkušební letecký ústav a řada dalších.  Díky spolupráci s ESA a partnerskými firmami z oboru se studenti v rámci studia naučí sestavit vlastní malý satelit nebo cubesat a podívají se i do zahraničních center vesmírného výzkumu.

Jak už název napovídá, obor Space Applications se bude vyučovat výhradně v angličtině. „Podle našeho názoru nemá smysl v tomto oboru zvažovat studium v jiném jazyce, než je angličtina, na které je vesmírný průmysl postavený,“ vysvětluje Götthans.

Za studium tohoto oboru si studenti zaplatí, školné na rok činí zhruba 24,4 tisíc korun. Čeká je ale placená stáž u některého z partnerů, školné by se jim tedy mohlo vykompenzovat už v průběhu studia.

Obor je určený pro absolventy bakalářského studia. Přijímací řízení se skládá z testu z elektrotechniky, matematiky, fyziky a informatiky a pohovoru v angličtině.

Zdroj: TZ