Combatra
Zdroj: Combatra

Česká Combatra chce vyrábět elektromobily v malých závodech po světě

Česká vývojová firma Combatra plánuje vyrábět své miniaturní městské elektromobily v malých závodech u nás i ve světě. Chce, aby výroba byla blíž koncovým uživatelům.

Společnost Combatra ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vytvořila malý městský elektromobil kategorie L (L6 max. 45 km/h, 6 kW nebo L7 max. 80 km/h, 15 kW), který vyžaduje minimální údržbu a nízké provozní náklady. Společnost nyní kvůli výrobě shání partnery.

Standardní startovací výrobní jednotka těchto elektromobilů bude mít kapacitu 6 tisíc vozidel ročně a bude vybavená technologií vlastní konstrukce. To má snížit investiční náklady a zajistit rychlou návratnost investice pro budoucí partnery Combatry.

Design vozidla se skládá z minima dílů. Pro snadnou a levnou výrobu je karoserie vytvořená z lehkého, pevného a levného termoplastu. Samonosný podvozek se vyrábí ze speciálně navržených hliníkových profilů. Kvůli snížení výrobních nákladů budou výrobci využívat technologii vakuového lisování dílů exteriéru a interiéru.

Vozidlo v budoucnu najde uplatnění především u rozvážkových a poštovních služeb nebo při car-sharingu. Ocenit by ho mohli mladí lidé nebo senioři. Od základní verze elektromobilu výrobci odvodili také konstrukci dodávky, která má nákladní prostor 900 l. 

Zdroj: TZ