Hraní her skrze cloud.

Cloudové hraní v Česku: s dobrým připojením funguje takřka dokonale

Proměnit deset let starý kancelářský notebook v herní mašinu je něco, co bylo před pár lety nemyslitelné. Poděkujme pokroku a cloudovým službám za to, že se dnes jedná o záležitost dvou kliknutí a dobrého internetového připojení.

Hraní her skrze cloud.
Zdroj: Microsoft

Řeč je o obdobě Netflixu v oblasti počítačových her – cloud gamingu, neboli cloudovém hraní. Za měsíční poplatek si pronajmete výpočetní výkon ve vzdáleném datovém centru, který se pomocí internetu streamuje na vaše obrazovky. To vše v reálném čase, s minimální odezvou i sekáním a na libovolném zařízení – stolním počítači, tabletu i chytrém telefonu. Nejnovější díl ze série Assassin’s Creed si proto můžete klidně zahrát ve vaně na dva roky staré Motorole. Výběr her je potom závislý na platformě, kterou si ke svému hraní zvolíte – v Česku je aktuálně dostupných pět největších, naleznete ovšem i pár desítek menších, jejichž počet neustále narůstá.

Nvidia GeForce Now

Aktuální jedničkou na trhu je bezesporu platforma GeForce Now od výrobce grafických karet Nvidia. GeForce NOW dokáže proměnit téměř každý notebook, PC, počítač Mac, SHIELD TV, zařízení s Androidem, iPhone či iPad v herní PC, o kterém jste snili celý svůj život. Služba aktuálně podporuje více než 800 herních titulů, které musíte vlastnit (buďto na Steamu, Originu, Ubisoft Connect či další digitální knihovně), plus další osmdesátku her, které si můžete zahrát zdarma. Knihovna her je navíc pravidelně rozšiřována, takže o novinky není nouze.

Nvidia GeForce jako jedna z nejrozšířenějších platforem cloudového hraní.
Nvidia GeForce Now patří k nejkvalitnějším službám pro cloud gaming na současném trhu.

Na výběr potom máte dva, respektive tři druhy členství. Pokud si chcete službu pouze vyzkoušet, tak máte k dispozici free účet, který je každopádně omezený čekací lhůtou a dobou hraní na jednu hodinu. Za placené členství Priority aktuálně zaplatíte 269 korun měsíčně, na oplátku ale dostanete okamžitý přístup na herní servery, takřka neomezenou dobu hraní a funkci ray-tracingu v reálném čase, která přináší renderování ve filmové kvalitě. Třetí členství Founders bylo dostupné k zakoupení do 17. března letošního roku. Členům přináší stejné výhody jako Priority, ovšem za doživotní zaváděcí cenu, která činí 139 korun měsíčně.

Xbox Game Pass Ultimate

Cloudové hraní v beta verzi umožňuje i Microsoft v rámci platinového členství Xbox Game Pass Ultimate. Výběr her je aktuálně omezený zhruba na jednu stovku, omezení se týká i zařízení, na kterých můžete hrát – to je aktuálně možné pouze na zařízení s Androidem verze 6.0 a vyšší, takže typicky na telefonu nebo tabletu.

Musíte mít aktivní předplatné, bezdrátový ovladač s Bluetooth a internetové připojení s rychlostí alespoň 10 Mb / s. Výhodou je, že hry již máte předplacené a nemusíte je vlastnit, takže za jeden měsíční poplatek 339 korun máte v ruce vše, co budete potřebovat.  

PlayStation Now

Chybí vám staré hry pro PS2 a PS3? Nebo si chcete zahrát nejnovější konzolové hry na PC? Služba PS Now od Sony vám k tomu dává výjimečnou příležitost, a to díky osmi stům nových i starých her, které můžete streamovat na PS5, PS4 a počítači s Windows. Mobilní zařízení ani stroje od Apple aktuálně nejsou podporovány. Stejně jako v případě GeForce Now jsou nové tituly přidávány každý měsíc.

Pokud chcete hrát na počítači, tak potřebujte ovladač kompatibilní s PSkem, aplikaci PlayStation Now a internetové připojení o minimální rychlosti 5 Mb za sekundu.

Cloudové hraní na playstation now.

PlayStation Now sice není oficiálně podporované v Česku, pokud si ale službu předplatíte pomocí VPN, a to v rámci IP adres z 19 podporovaných zemí, tak by měla služba v Česku bez problému fungovat. Ceny se potom liší v závislosti na tom, jaký druh členství zvolíte. Jednorázové měsíční vás vyjde na 220 korun, u tříměsíčního členství se cena za měsíc snižuje na 184 korun a nejvýhodněji vychází roční předplatné s měsíční cenou 110 korun.

Google Stadia

Cloudová herní platforma z dílny Google, Stadia, se společně se svým uvedením na trh v listopadu 2019 setkala s poměrně ostrou kritikou kvůli výpadkům a mizerné kvalitě streamování. Časté aktualizace a zapracování uživatelských feedbacků ze služby každopádně udělaly solidního společníka pro dlouhé večery, který nabízí přes 100 her s 4K streamováním při 60 FPS. Hrát můžete na téměř jakémkoliv zařízení s obrazovkou, včetně chytrých televizí.

Službu si můžete vyzkoušet na měsíc zdarma, potom za ní zaplatíte 259 korun měsíčně. Většinu her je třeba vlastnit, služba každý měsíc každopádně zpřístupňuje vybrané tituly zdarma.

Vortex

Vortex je cloudová herní služba, která zpřístupňuje počítačové hry pro zařízení s Androidem, Windows a macOS. Volit můžete ze tří druhu předplatných, která se liší nejenom množstvím dostupných her, ale i měsíčním limitem odehraných hodin.

Herní služba Vortex
Vortex nabízí jednu z nejvyšších cen na trhu, za kterou ovšem nedostanete nic, co by nenabízela levnější konkurence.

V rámci členství Pro a Ultra je dostupných 170 herních titulů, základní členství jich potom nabízí pouze 78. I v případě Vortexu je třeba u některých her vlastnit licenci, další lze hrát v rámci předplatného zdarma. Oproti konkurenci má Vortex poněkud přestřelené ceny (v rozmezí 235 – 705 korun měsíčně), nepotěší ani limit odehraných hodin, který čini 78 u základního členství a 170 u členství prémiových.

Kvalita streamu navíc v současnosti neumožňuje kvalitu Full HD a vyšší, což je u služby, která si žádá až 7 stovek měsíčně, docela úlet.

Amazon Luna

Luna je nejnovější počin v oblasti cloudového hraní, který v rámci předběžného přístupu vyvíjí od září loňského roku společnost Amazon. Služba je aktuálně dostupná pouze na pozvání, zaregistrovat se do programu můžete na webových stránkách.

Při svém oficiálním spuštění má Luna nabídnout přes 100 her, a to za měsíční poplatek cca. 130 korun. Mimo to lze hrát na jakémkoliv zařízení (standardně v rámci prohlížečů Chrome a Safari). Streamování ve 4K zůstává pouhým příslibem, služba dnes nabízí maximálně FHD při 60 snímcích za sekundu. Pod čarou navíc Amazon uvádí, že se 4K bude týkat jen vybraných titulů.

Která cloudová herní služba je pro vás ta pravá?

Při výběru cílové platformy se budete pravděpodobně řídit třemi kritérii – cenou, herním výběrem a kompatibilitou. Cenově jsou služby na podobné úrovni, s výběrem to potom funguje stejně jako u televizních streamovacích služeb – každá platforma nabízí nějaké exkluzivní tituly, které na druhé nenaleznete. Nejnovější herní novinky jsou každopádně rovnoměrně zastoupeny na všech zmíněných, nelze proto předpokládat ani do budoucna, že by se objevovaly exkluzivně pouze v rámci jedné služby.

Kompatibilita s různými zařízeními také hraje svoji roli – pokud preferujete streamování na PC, tak si vyberte takovou službu, která tuto funkci umožňuje. Hraní na chytrém telefonu naopak podporuje drtivá většina služeb, takže byste v tomto ohledu neměli být nijak vázáni. A poslední věc, na kterou myslete, je samotný internet. Nejenom jeho rychlost, která by měla dosahovat minimálně 10 MB za sekundu, ale i případné datové limity. Cloudové hraní přenáší až 20 GB dat za hodinu – obrovské množství, které ne každý poskytovatel internetových služeb umožňuje.