Na nádraží přibudou automaty na filtrovanou vodu. Každý cestující bude mít denně půl litru zdarma

Projekt Železnice bez plastů má přinést udržitelnou alternativu k balené vodě. Na dvanácti českých nádražích budou postupně nainstalovány filtrační stanice, ze kterých si každý den budou cestující moct načepovat zdarma půl litru vody do vlastní lahve. První zařízení se objeví na hlavním nádraží v Praze. Zbylých 11 lokalit bude následovat v dalších měsících.

Zdroj: Lokni

Hlavním smyslem projektu Železnice bez plastů bylo nalézt řešení, které pomůže získat důvěru cestujících a široké veřejnosti v pitnou vodu z veřejně dostupných zdrojů, tedy stávající vodovodní sítě. Zároveň jde o nastartování trendu, kdy tato alternativa začnou lidi být preferována před balenou vodou v plastu.

V aktuální situaci ale lidé nemají úplně na výběr, a když řeší svůj pitný režim na cestách vlakem, končí většinou u nákupu balené vody. Z našich dlouhodobých průzkumů a zkušeností navíc vyplývá, že klasická veřejná pítka nepatří k preferovaným zdrojům pitné vody, především z důvodu jejich hygieničnosti,“ uvádí generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Správa železnic proto hledala dodavatele pro zajištění instalace a provozu automatů na filtrovanou vodu do vlastní lahve. Vybrala řešení společnosti Lokni, která již dlouhodobě provozuje úspěšnou síť filtračních stanic na 54 fakultách českých vysokých škol. 

Filtrační stanice Lokni jsou postaveny na pokročilé uhlíkové filtraci v kombinaci s unikátní technologií UV-C LED. Vedle chloru odstraňují nežádoucí pachy, chutě a nečistoty a také většinu pesticidů, zbytků léků a hormonů. Automaty Lokni disponují také klíčovou funkcí pravidelného automatického proplachu, který zabraňuje nežádoucí stagnaci vody. 

Automaty na filtrovanou vodu budou umístěny v halách či hlavních koridorech nádražních budov a budou tak dostupné široké veřejnosti. K načepování půl litru vody poslouží mobilní aplikace Lokni v rámci tarifu Nádraží. Lidé, kteří nebudou chtít mobilní aplikaci využívat, dostanou možnost přímého nákupu prostřednictvím terminálu pro platební karty. Stále zaplatí míň, než v obchodech či kioscích na nádražích.

Automaty mají pomoct peněžence i životnímu prostředí

V Česku se každoročně spotřebuje téměř miliarda litrů balené vody, což představuje enormní zátěž pro životní prostředí. Projekt Lokni se snaží předcházet vzniku odpadu. Čím více lidí si bude plnit vodu do vlastních lahví, tím méně PET lahví budou společnosti vyrábět, skladovat a dopravovat,“ uvádí zakladatel startupu Lokni Martin Václavík.

Komunita uživatelů Lokni ušetřila za dobu své existence již více než 10 milionů PET lahví. Uvedenými 12 nádražími projde ročně na 55 milionů cestujících. Pokud by si každý stý návštěvník natočil vodu do vlastní lahve namísto nákupu balené, ušetřilo by se 1 500 PET lahví o objemu 0,5 litrů denně. Měsíční úspora plastového odpadu by tím pádem představovala více než 1,1 tuny, což je 13,7 tuny za rok. Celková měsíční výtoč zmiňovaných 12 filtračních stanic Lokni by byla 23 tisíc litrů vody.

Zdroj: Správa železnic