Zdroj: FEL ČVUT

ČVUT předvádí na EXPU v Dubaji svoji samořiditelnou formuli

Na právě probíhající výstavě EXPO 2020 v Dubaji si mohou návštěvníci prohlédnout i bezpilotní formuli studentů z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. K vidění je od 30. ledna do 13. února.

Formule představující technologie budoucnosti nese název DV.01 a je součástí expozice eForce Driverless DV.01. Jde o vůbec první autonomní vůz, který u nás vznikl. Ostatně i v rámci Evropy jde o poměrně unikátní počin. Podle zástupce eForce týmu Josefa Meda nejedou na EXPO reprezentovat pouze technickou úroveň v České republice ale také celé ČVUT v Praze.

Zdroj: FEL ČVUT

Samotná formule vychází po konstrukční stránce z pilotovaného elektrického modelu. Má ale navíc několik technických vylepšení, jako jsou stereokamery a senzory. Všechna získaná data dále zpracovává výpočetní jednotka. S hmotností 205 kilogramů nejde o žádného obra. I díky tomu se může pochlubit zrychlením z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy.

V současnosti má tým 60 členů z řad studentů ČVUT a pod záštitou Fakulty elektrotechnické staví formule už od roku 2010. Bezpilotní součást však vznikla až o 10 let později.

Světová výstava EXPO 2020, kterou pořádá Dubaj, se měla konat už v průběhu roku 2020, jenže kvůli covidu-19 organizátoři přesunuli termín na 1. říjen 2021 až 31. březen 2022. Jedná se o první světovou výstavu, kterou pořádá arabská země. Mezi účastníky je více než 190 zemí.

Zdroj: TZ FEL ČVUT