Notebook Luna jde rozložit na díly
Zdroj: Dell

Dell ukázal vylepšený udržitelný notebook Luna

Dell předvedl druhou verzi notebooku Luna, který v rámci udržitelného přístupu nabízí snadnou opravitelnost a výměnu součástek. Pohromadě drží díky důmyslnému designu.

Pokud jste někdy zkoušeli rozdělat notebook, pravděpodobně víte, že to není úplně jednoduché. Snadná přístupnost k dílům totiž ustoupila do pozadí kvůli zmenšující se tloušťce a váze. Může nastat situace, kdy pro výměnu, přidaní či vyčištění jedné komponenty musíte rozdělat téměř celý přístroj. V horším případě už součástku ani nevyměníte. Což zhoršuje nejenom celkovou opravitelnost a recyklovatelnost, ale zvyšuje i množství elektroodpadu. Tento problém zkouší vyřešit firma Dell s konceptem Luna.

Koncept Luna
Zařízení Luna zvládne rozložit a složit i robotická linka. Zdroj: Dell

Minulý rok ukázal Dell prototyp modulárního notebooku s názvem Luna. Nápad na zařízení vznikl s důrazem na udržitelnost, opravitelnost a případnou recyklovatelnost jednotlivých komponent. S ohledem na tento přístup proto výrobce omezil například množství šroubků, lepidla a kabelů. Což opravu nejenom usnadňuje, ale zkracuje i potřebný čas.

Během letošního prosince výrobce předvedl upravený model, který loňský nápad posouvá zase o kousek dál. Novinka jde rozložit do pár minut, a navíc to v rámci usnadnění zvládne i robot. Vylepšenou verzi notebooku Luna totiž rozeberete bez povolení jediného šroubku. Stačí pouze oddělat kryt a jednotlivé komponenty, které jsou důmyslně poskládané k sobě, vysunout či odcvaknout.

Kvůli prodloužení životnosti zařízení může navíc výrobce sledovat stav jednotlivých součástí, které jsou různě namáhané podle typu uživatele. Díky tomu dokáže přesně určit, co je potřeba vyměnit. Dell takový přístup přirovnává například k údržbě automobilu, kterému musíte měnit pneumatiky nebo brzdy.

Komponenty jsou pouze zacvaknuté a zasunuté. Zdroj: Dell

Modulární design počítačů není úplná novinka

Nicméně ani letošní Luna se na pulty obchodů nedostane. Stejně jako minulý rok jde pouze o prototyp pro ukázku možností, kam jde výroba elektroniky posunout. Na výsledný produkt si tedy ještě počkáte. Pokud ovšem Dell nakonec takové zařízení začne vůbec nabízet. V minulosti totiž podobné nápady zkoušel třeba Razer s projektem Christine nebo Google či Motorola s modulárním smartphonem. Ovšem všechny pokusy nakonec skončily nezdarem a některé se ani nedostaly na trh. V současnosti jde podobným směrem třeba Chromebook firmy Framework.

Zdroj: Dell, Framework, Razer