Instagram
Zdroj: Claudio Schwarz, Unsplash

Fotky bez úprav: Instagram testuje funkci, kterou napodobuje BeReal

Společnost Meta interně testuje novou funkci IG Candid Challenges, která má posílit autentičnost Instagramu. Zatím není známo, jestli funkci zpřístupní i pro veřejnost.

Tonoucí se stébla chytá. Tak by se daly popsat pokusy Instagramu o zvýšení zájmu uživatelů. Sociální síti se (zcela pochopitelně) nelíbí, že roste popularita konkurence, a proto se snaží napodobit některé jejich prvky. Nejprve to byl TikTok, nyní je „obětí“ BeReal.

Instagram testuje novou funkci IG Candid Challenges.
Instagram testuje novou funkci s názvem IG Candid Challenges. Zdroj: Farhan Ullah Baig, Pexels

Instagram je o pěkných fotkách. Nebo ne?

Po updatu, který Instagram začal testovat letos v létě, se zvedla vlna nevole mezi uživateli. Aktualizace přinesla full-screen verzi feedu pro video i fotky a nový způsob doporučování obsahu. Po síti pak začal obíhat příspěvek s nápisem „Udělejte Instagram znovu Instagramem“. Do protestů se zapojily i slavné osobnosti, mezi nimi například Kim Kardashian nebo Kylie Jenner.

Uživatelům se nelíbilo, že se Instagram snaží přiblížit formátu TikToku. To dělá například i tím, že „nutí“ uživatele k tomu, aby vytvářeli Reels. Doopravdy to samozřejmě nikdo dělat nemusí, ale pokud chce uživatel vyjít vstříc algoritmu a získat větší organický dosah, nic jiného mu v současnosti prakticky nezbyde.

Nyní se na veřejnost dostala informace, že Instagram zkouší napodobit funkci sociální sítě BeReal. Jako první o tom informoval na Twitteru vývojář Alessandro Paluzzi a Meta pak informaci oficiálně potvrdila pro magazín The Verge a další média. Zatím se ale jedná jen o interní testování a další informace o zavedení nejsou známé.

BeReal v bledě modrém

A o co tedy jde? BeReal každý den všem uživatelům naráz posílá v náhodnou dobu upozornění a nabízí jim dvouminutové okno, ve kterém mají nahrát dvě fotografie. Jednu z přední kamery fotoaparátu a druhou ze zadní. Fotografie mají ukázat to, co člověk právě skutečně dělá a nemůžou se nijak upravovat. Na podobném principu by měla fungovat i nová funkce IG Candid Challenges. Neznamená to ale, že by zmizely ostatní typy příspěvků, které jsou na Instagramu aktuálně dostupné.

Meta se zapojením nových prvků pouze snaží oslovit mladé uživatele, kteří preferují konkurenční platformy. Ocení to ale stávající uživatelská základna, která proti „starému“ Instagramu nic neměla? Reakce na poslední update napovídají o opaku.

Zdroj: The Verge, Alessandro Paluzzi (Twitter)