robot buddy
Blue Frog Robotics

Francouzi vytváří robotického společníka s emocemi

Francouzská společnost Blue Frog Robotics pracuje na vývoji robota se jménem Buddy, který se má v budoucnu stát společníkem dětí a nemocných, starých nebo osamělých lidí.

Robot Buddy a jeho tvůrce
Rodolphe Hasselvander, CEO Blue Frog Robotics a autor robota. Zdroj: Blue Frog Robotics

Pohyblivý a interaktivní robot

Buddy na výšku měří 56 centimetrů a váží 8 kilogramů. Pohybuje se na dvou motorizovaných kolech a může hýbat hlavou. Jeho obličej tvoří 8palcová dotyková obrazovka. Je vybavený také řadou zabudovaných přístrojů a senzorů (pozemními senzory, identifikátory překážek a dotyků, kamerami, reproduktory nebo mikrofony), které mu umožňují plynulý pohyb a komunikaci.

Interakce s uživateli probíhá díky kombinaci hlasového ovládání, identifikace řeči těla a ovládání na displeji nebo dálkovém ovladači. Buddy má svou „osobnost“ a na své okolí reaguje řadou výrazů. Může se tvářit šťastně, smutně, nevrle nebo i naštvaně.

Robot Buddy
Zdroj: Blue Frog Robotics

K čemu je Buddy užitečný?

Robot Buddy má lidem nabízet společnost a pomoc s každodenními aktivitami. Kromě své utěšující přítomnosti nabízí kognitivní stimulaci, zvýšenou bezpečnost a také posilování sociálních pout s ostatními lidmi, například zprostředkováním video hovorů nebo sdílením fotek. Uživatele umí zabavit například přehráváním hudby nebo rádia. Může být i dobrým osobním asistentem, umí totiž sdělovat užitečné informace nebo připomínat schůzky.

Seniorům pomůže bojovat proti pocitům osamělosti nebo nudy, poskytne jim sociální interakci a oživení každodenní rutiny. Kromě toho může Buddy monitorovat aktivity ve svém okolí, detekovat případná nebezpečí a ohlašovat je rodině.

Děti mohou Buddyho využít jako pomocníka při učení do školy. Kromě toho je Buddy interaktivní formou seznámí s digitálním světem. Obsahuje totiž řadu programovacích aplikací, s jejichž pomocí si tuto dovednost mohou osvojit. Dětem s poruchou autistického spektra navíc Buddy může pomáhat s rozvojem komunikace.

Robot Buddy a děti
Zdroj: Blue Frog Robotics

R2D2 do každé domácnosti

Za nápadem vytvořit robota Buddyho stojí Rodolphe Hasselvander, CEO Blue Frog Robotics. Již od dětství, kdy poprvé uviděl R2D2 ve Hvězdných válkách, snil o tom, že lidé budou mít obdobného robota doma. Později se jeho stárnoucí babička potýkala se ztrátou samostatnosti, což ho inspirovalo k tomu, aby vzal záležitost do vlastních rukou a začal konstruovat Buddyho.

Společnost Blue Frog Robotics měla dosud k dispozici pouze prototyp, který získal řadu ocenění. Start-up na vývoj Buddyho založil crowdfundingovou kampaň už v roce 2015. Robota si zde předobjednalo více než 1000 lidí, kteří stále čekají na dokončení vývoje. Podle posledních informací na webových stránkách by však firma letos ráda Buddyho vypustila na trh.