Zdroj: Olympijské hry v Tokiu

Olympijské medaile jsou letos vyrobeny z recyklované elektroniky

Čínská střelkyně Qian Yang se letos stala první osobou, která získala na Olympijských hrách v Tokiu zlatou medaili. Své prvenství si ovšem zároveň drží i v jiné oblasti – tato medaile je první, která je v rámci udržitelnosti vyrobena z kovu získaného výhradně z recyklované elektroniky.

Organizační výbor Olympijských her v Tokiu oznámil tento záměr již před čtyřmi lety. S ohledem na pandemii, kvůli které byla olympiáda posunuta o dvanáct měsíců, se podařilo shromáždit dostatek drahých kovů na to, aby z nich bylo možné vyrobit zhruba 5 tisíc olympijských medailí.

Vyřazenou elektroniku darovali Olympijskému výboru tokijští občané, a to prostřednictvím prodejce elektroniky NTT. Za pouhých 18 měsíců bylo díky kampani vybráno 47 488 tun vybavení a více než 5 milionů mobilních telefonů. Mimo to se rezidenti zbavovali i digitálních fotoaparátů, herních konzolí i notebooků.

Cílené množství bronzu, což dělá zhruba 2700 kg, získali organizátoři za 14 měsíců od spuštění kampaně. Po 18 měsících je doplnilo i 28,4 kg zlata a 3500 kg stříbra.

Letošní hry jsou první olympiádou, která získala drahé kovy na výrobu medailí skrze recyklaci. Olympijské hry 2016 v brazilském Riu se sice vydaly podobnou cestou, ale recyklované kovy získané z automobilových dílů, zrcadel a rentgenových desek doplnilo i 30% mincovního stříbra. Zda se podobným směrem vydá i Paříž v roce 2024, to se teprve uvidí.