HIIVE
HIIVE

HIIVE představuje včelí úl nové generace. Napodobuje dutinu stromů

Hmyzí opylovači po celém světě vymírají a vědci kvůli tomu bijí na poplach už řadu let. Projekt HIIVE proto přišel s revolučním designem úlu, který má vytvářet co nejpřirozenější prostor pro chov včel medonosných.

Za návrhem HIIVE stojí Philip Potthast a Fabian Wischmann. Původním záměrem bylo vytvořit ergonomičtější včelí úl. Od chovatelů a vědců se však dozvěděli, že včely často umírají kvůli špatnému mikroklimatu, které vzniká uvnitř konvenčních úlů krabicového tvaru. Návrh proto přizpůsobili tak, aby co nejlépe napodoboval mikroklima přirozeného včelího obydlí – stromových dutin.

Zdroj: HIIVE

HIIVE má zaoblený tvar, který má dutinu stromu připomínat. Konstrukce je vyrobená z recyklovaného plastu a povrch se potahuje látkou. Uvnitř je úl vystlaný konopnou vlnou a obsahuje také parotěsnou zábranu, díky čemuž zajišťuje dostatečnou tepelnou izolaci a zabraňuje proniknutí vlhkosti. Včely se proto nemusí tolik starat o regulaci teploty a zbytečně se jí unavovat. Úl obsahuje také nízkoenergetické senzory, které monitorují aktivitu včel.

Model úlu získal druhé místo v James Dyson Award 2021, která oceňuje studenty a čerstvé absolventy v oblasti strojírenství a designu za inovativní vynálezy. Aktuálně je HIIVE v testovací fázi. Zahájení prodeje firma předběžně plánuje na čtvrtý kvartál 2021. Zájemci se ale mohou už nyní zapsat na čekací listinu.