Kokainová mapa světa váží 161 kilogramů. Uhádnete, pro jaký seriál byla vytvořena?

Now TV slaví výročí vydání populárního italského seriálu Nula nula nula, který svým divákům odhaluje temná zákoutí světového obchodu s kokainem. Při této příležitosti vytvořila televizní síť ve spolupráci s umělcem Nathanem Wyburnem obří mapu světa, která pomocí bílého prášku ilustruje spotřebu kokainu v hlavních městech Evropy. A ačkoliv se jedná o pouhou mouku, tak výsledek plní svojí funkci více než dobře.

Zdroj fotografií: Now TV

Na prvním místě zasněžený Londýn

Vizuální styl je založený na sloganu původní předlohy, kterou napsal italský novinář Roberto Saviano. „Podívejte se na kokain a uvidíte pouhý prach. Podívejte se skrze něj a uvidíte celý svět.“ Nejvyšší prašný vrchol se nalézá nepříliš překvapivě v Londýně. V hlavní britské metropoli se týdně totiž zkonzumuje 161 kilogramů kokainu v hodnotě odpovídající necelým 190 milionům korun (6 400 000 liber). Na druhé příčce se umístila Barcelona s více než 80 kilogramy, sněžnou trojici uzavírá Amsterdam. Tam se měsíčně zkonzumuje přes padesát kilogramů bílého prášku.

Hotová mapa o rozměrem 7×5 metrů byla po týdnu práce instalována v kentském Greenwichi, kde slouží jako střízlivá připomínka drogového odrazu Velké Británie. Mapa kromě samotné míry konzumace ilustruje i cesty, pomocí kterých se kokain dostává na starý kontinent. 77 procent drogy putuje do Evropy po moři, a to zejména z Jižní Ameriky, Karibiku a Brazílie.

Během let jsem pracoval s mnoha unikátními nápady, ale tento konkrétní počin byl ze všeho nejzajímavější,“ říká k projektu jeho tvůrce Nathan Wyburn. „Na druhou stranu je třeba říct, že když vidíte ty obrovské hromady mouky, tak si uvědomíte, jak šokující statistiky vlastně představují.“

Kokain patří k nejrozšířenějším evropským drogám

„Existuje jistá řeka, která teče pod velkými městy, bílá řeka, která pramení v Jižní Americe, protíná Afriku a následně proudí do všech koutů světa. Muži a ženy se s hlavami skloněnými dolu procházejí po londýnských bulvárech a pod nohama jim tato bílá řeka protéká nekontrolovaně a zcela, zcela impulzivně,“ popisuje všudypřítomnost kokainu Roberto Saviano. A jeho tvrzení není daleko od pravdy.

Kokain je podle Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) nejčastěji užívanou stimulační drogou v Evropské unii. Přibližně 18 milionů lidí ve věku 15–64 let užilo kokain alespoň jednou za život, tři miliony z nich drogu užilo v posledním roce.