Sólo cestování: rostoucí trend i v roce 2023

V současné době se těší velké oblibě trend sólo cestování. Řada cestovních kanceláří hlásí za poslední rok výrazný nárůst poptávky. Podniknout dovolenou o samotě znamená pro lidi jedinečnou příležitost převzít kontrolu, sledovat své vlastní zájmy a pohybovat se vlastním tempem.

Zdroj: Stefan Stefancik, Pexels

Podle zprávy WTM Global Hub ze srpna 2022 se vyhledávání na Googlu týkající se sólo cestování od roku 2020 zčtyřnásobilo. Na vzestupu bylo již v roce 2022 ale očekává se, že zájem o dobrodružné individuální cesty bude dále stoupat.

Společnost Kayak hlásí, že vyhledávání letu pro jednotlivce skrz jejich vyhledávací nástroj je v roce 2023 o 36 % vyšší než v roce 2022. Dotazník jeho rivala Skyscanner však indikuje, že o sólo cestě v roku 2023 uvažuje až jeden ze dvou cestovatelů (54 procent), přičemž 65 procent se vydává na cestu protože, jejich rodina, či přátelé nesdílejí stejné zájmy.

Právě sólo cestování má tak pro ně jedinečné výhody, i když se ze začátku může jevit náročné, či osamělé. Mezi největší benefity patří možnost neomezeného plánování, potkávání nových lidí a hlavně osobnostní růst.

Z údajů shromážděných cestovní společností Go Ahead Tours vyplývá, že nejtrendovějšími destinacemi pro sólo cestovatele jsou Španělsko, Itálie, Řecko, Nový Zéland a Austrálie.

Zdroje: Travel Weekly, Ohio university, South China morning post, Kayak, Skyscanner, Go ahead tours