Audi Activesphere nezklame ani v terénu.
Zdroj: Audi

Koncept vozidla Activesphere skrývá překvapení

Audi ukázalo nejnovější vůz z řady konceptů Sphere. Elektromobil s názvem Activesphere směřuje do kategorie terénních automobilů. Zároveň stírá hranici mezi virtuální realitou a skutečností.

Automobilka Audi odhalila 26. ledna návrh elektrického vozu Activesphere, který spadá do stejné řady jako dříve představené koncepty Skysphere, Grandsphere a Urbansphere. Čtveřice modelů slouží jako ukázka designu, technologických novinek a nápadů německé značky.

Elektromobil patří do koncepční řady Audi Sphere. Zdroj: Audi

Oproti svým sourozencům z koncepční modelové řady Sphere zaujme terénním vzhledem, který naznačuje, že se neztratí ani mimo silnici. Tomu odpovídá i nastavitelná světlá výška a velká kola. Activesphere si přesto zachovává kapkovitý tvar a moderní vzhled karoserie bez ostrých hran i přechodů. Elektromobil ale skrývá jedno překvapení. Po stisknutí tlačítka se promění v pick-up, kam naložíte například dvě kola nebo jiné sportovní vybavení.

Na budoucnost neodkazuje pouze vzhled, ale Activesphere nabídne také rozšířenou realitu. Cestující uvnitř vozu dostanou speciální brýle, skrze které uvidí okolní svět doplněný o virtuální obsah. Prostřednictvím nasazeného zařízení si zobrazí například navigaci nebo jiné informace o jízdě. Navíc se jim díky tomu ukážou některé ovládací prvky v jinak úsporně navrženém interiéru. „Nejdůležitější technickou inovací v Audi Activesphere je naše přizpůsobení rozšířené reality pro přepravu,“ říká k návrhu člen představenstva pro technický rozvoj značky Audi Oliver Hoffmann.

Informace v interiéru uvidíte prostřednictvím speciálních brýlí pro rozšířenou realitu.
Informace v interiéru zobrazíte prostřednictvím speciálních brýlí pro rozšířenou realitu. Zdroj: Audi

Bez ohledu na to, jak slibně nebo bláznivě elektromobil působí, jde stále pouze o koncept, který možná nakonec ani nevznikne. Nicméně některé technologie se pravděpodobně dostanou na trh s budoucími modely.

Zdroj: Audi