robot kreslí obraz
Zdroj: Dall-E

Fotobanka Shutterstock vytvoří obrázek na přání

Fotobanka Shutterstock nově nabízí i online generátor obrázků. Stačí, když zadáte textový příkaz a počkáte na vytvoření. Výsledek si můžete rovnou stáhnout.

Na podzim minulého roku fotobanka Shutterstock navázala partnerství s OpenAI. Společně se měli věnovat vývoji umělé inteligence (AI) Dall-E 2 pro generování obrázků. Kromě toho ale firma, která provozuje archiv snímků, naznačila, že pro podobné účely chystá také vlastní nástroj.

Nahradí AI na fotobance Shutterstock živé autory?
Nahradí na fotobance Shutterstock živé autory díla vytvořená umělou inteligencí? Zdroj: Jakob Owens, Unsplash

Letos 25. ledna tedy fotobanka Shutterstock zpřístupnila uživatelům vlastní AI pro generování snímků, která využívá právě technologii Dall-E. Hlavní výhodou novinky je podle společnosti uživatelská přívětivost, s jakou nástroj funguje. Při tvorbě nemusíte psát složité textové příkazy, ale stačí zadat jedno slovo či jednoduchou frázi. Nicméně není úplně zřejmé, jaké jazyky kromě angličtiny podporuje.

Následně na základě zadaného popisu vznikne několik obrázků, ze kterých si můžete vybrat. Výsledky jsou podle fotobanky rovnou nachystané ke stažení nebo dalším úpravám.

Technologie AI pro generování snímků se neustále zlepšuje, a i nástroj od fotobanky Shutterstock čekají postupná vylepšení. V současnosti totiž umí tvořit pouze čtvercové obrázky s rozlišením 1024 x 1024 obrazových bodů a může občas nabízet i urážlivé či nevhodné výsledky.

Přestože jde podle prohlášení fotobanky o krok kupředu, samotná základní knihovna snímky od AI doposud neobsahuje a nelze je ani nahrávat. Hlavní překážku totiž představuje problém s duševním vlastnictvím autorů. Nicméně Shutterstock tvrdí, že na odměny pro tvůrce, jejichž díla posloužila pro vytrénování a vytvoření samotného nástroje, nezapomíná. Navíc využil pouze data, ke kterým má licenci.

Zdroj: TZ, Shutterstock, OpenAI