Vědci vyvinuli algoritmus AI, který je při odhalování vzácné rakoviny účinnější než radiologové 

Stále častěji vědci zkoumají nástroje umělé inteligence (AI), které mají zdravotníkům pomoci s diagnostikou.Výzkumníci z The Royal Marsden NHS Foundation Trust a The Institute of Cancer Research nyní využili umělou inteligenci ke zlepšení diagnostiky vzácného nádorového onemocnění.

Zdroj: Pexels, Mart Production

Podle studie zveřejněné v časopise The Lancet Oncology výzkumníci zjistili, že umělá inteligence může být při určování rizika některých sarkomů dvakrát přesnější než biopsie – invazivní zákrok, při kterém se odebírá vzorek pomocí jehly.

Sarkomy jsou vzácnou formou rakoviny, která se ve Spojeném království vyskytuje zhruba v 5 300 případech ročně. Tato studie se zaměřila na, sarkomy měkkých tkání umístěné hluboko v břiše a pánvi, které mohou být náročné na biopsii.

Výzkumníci použili metodu zvanou radiomika. Ta využívá počítače k získávání kvantitativních informací z lékařských snímků, jako jsou rentgenové snímky, magnetická rezonance a CT. Tyto vlastnosti používají k diagnostice nemocí nebo k předpovědi, jak budou nemoci postupovat. Pomocí algoritmů lze radiomiku využít k analýze detailů, které nebylo možné spatřit pouhým okem.

Výzkumníci použili k vytvoření algoritmu umělé inteligence CT snímky 170 pacientů léčených v The Royal Marsden. Algoritmus poté testovali na 89 pacientech z center v Evropě a USA. Model dokázal přesně předpovědět, jak agresivní nádor pravděpodobně bude, u 82 % z nich, zatímco pomocí biopsie správně klasifikovali pouze 44 % nádorů. Byl také schopen přesně předpovědět typ sarkomu u 84 procent pacientů.

Radiolog „správně diagnostikoval pouze 73 procent liposarkomů [jedna z forem sarkomu] a 43 procent leiomyosarkomů,“ uvedli autoři studie.

Naděje i pro jiné nádorové onemocnění

Retroperitoneální sarkomy je obzvláště obtížné diagnostikovat, protože mají často běžné příznaky, jako je bolest břicha, nadýmání nebo nechutenství. Podle odborníků mohou také značně narůst ještě předtím, než se objeví příznaky. „Toto onemocnění je velmi vzácné. Lékaři se mohou setkat pouze s jedním nebo dvěma případy za svou kariéru – což znamená, že diagnostika může být pomalá. Tento typ sarkomu je také obtížně léčitelný. Kvůli velkým rozměrům a umístění nádoru v břiše vyžaduje složitou operaci,“ řekl Arthur.

„Tento nástroj by mohl zlepšit výsledky pacientů tím, že pomůže urychlit diagnostiku. Spolehlivě určí riziko onemocnění každého pacienta a lékaři jim tak budou moct lépe přizpůsobit léčbu,“ dodal Arthur.

Tým také doufá, že se mu podaří algoritmus zdokonalit tak, aby jej bylo možné použít i u jiných typů rakoviny.

Zdroj: euronews.next