Microsoft mění bojiště ve videohry. Americké armádě poskytne systémy pro rozšířenou realitu za 440 miliard korun

Microsoft získal desetiletou zakázku na vývoj a stavbu pokročilých systémů rozšířené reality pro americkou armádu. Nová smlouva na Integrovaný vizuální augmentační systém (IVAS) přinese Microsoftu necelých 22 miliard dolarů, v přepočtu přes 440 miliard korun.

Zdroj: Microsoft

Projekt vytvoří supervojáky s taktickými výhodami

Aktuální projekt navazuje na předchozí vývoj náhlavních souprav, který odstartoval před třemi lety. Ty byly navrženy tak, aby vojákům v terénu poskytly lepší velící a tréninkové schopnosti i lepší povědomí o aktuální bojové situaci. AR brýle dokázaly zobrazit například virtuální mapu, kompas, termovizi pro lepší viditelnost i pomocný zaměřovač. Bojiště zítřka proto začínají i díky Microsoftu připomínat smrtící videohru více, než kdykoli předtím.

„IVAS pracuje s několika technologiemi, které vojákům umožňují bojovat a trénovat v rámci jedné platformy,“ uvádí tisková zpráva americké armády. „Funkce využívají noční, tepelné a vojenské senzory s vysokým rozlišením, které jsou integrovány do tzv. HUD displeje. Ten poskytuje nejenom lepší přehled o bojové situaci či zapojení cíle, ale rozvíjí i schopnost rozhodování nezbytnou k překonání současných i budoucích protivníků.“

Doposud nejdetailněji je celý systém zachycený na videu ABC News z prosince loňského roku, které ukazuje náhlavní soupravy v akci. Technologie Microsoft HoloLens je zabudována do systému, který se připojuje k helmě vojáka. Ten dokáže vytvořit 3D mapu terénu se zvýrazněnými klíčovými body a jasně viditelnými údaji o poloze, navigačními prvky i samotnými parametry mise. Mimo to mohou vojáci sledovat aktuální pohyb svého týmu a označovat nepřátelské cíle.

Zdroj: U.S.Army

Přehled nad bojovou situací budou mít i vojenští velitelé

Společně s tím je v brýlích zabudováno i noční vidění a termovize, což vojenským jednotkám poskytuje obrovskou výhodu v temném nebo zakouřeném prostředí. IVAS pracuje i s AR kamerami, které mohou být namontovány například na hlaveň pušky. To vojákům umožní nejenom pohled na skrytá místa, např. za roh, ale zároveň jim umožní i zaměřit a střílet zpoza krytu. Na vnějšku vozidel naopak poskytnou řidičům ničím nerušené 360stupňové vidění.

Další využití nalezne systém ve vojenském výcviku, který lze doslova proměnit v akční videohru. Systém dokáže vygenerovat hologramy nepřátelských jednotek, se kterými lze mluvit i bojovat a díky schopnosti opakovaného přehrávání cvičit elitní zabijáky, kteří jsou připraveni na každou myslitelnou situaci.

Data by měla být navíc nahrávána do cloudových služeb Azure od společnosti Microsoft. Tato funkcionalita přinese velitelům nebývalé taktické výhody, což umožní nejenom vidění z pohledu první osoby, ale i dostupné údaje o nepřátelích.