Tým vědců z Cornellovy univerzity vytvořil nový senzor z optických vláken, který umí detekovat to, co právě provádíte se svými prsty. Tento průlom může změnit způsob, jakým dokážeme ve virtuální realitě interagovat se simulovanými předměty.
„Dojmy, které získáváme z virtuální a rozšířené reality, se zakládají na snímání pohybu. Samotný dotek při tom nehraje žádnou roli. Řekněme, že používáte simulátor, který Vás má naučit to, jak spravit auto nebo vyměnit pneumatiku. Kdybyste při tom používali rukavici nebo něco, co dokáže měřit tlak a pohyb, tak by Vám daný program dokázal říct, kolikrát máte utáhnout matici bez toho, aniž byste ji přetáhli,“ uvádí profesor Rob Shepard, podílející se na vývoji prototypu.
Dle studie publikované v magazínu ScienceMag, dokáže nový prototyp detekovat veličiny, jako je tlak, ohyb nebo aplikovaná zátěž. To umožňuje snímač vyrobený z optických vláken, který dokáže na základě optické dráhy světla určit, který prst se právě posouvá. Palubní počítač následně zjištěné údaje převádí na detailní data o aktivitě Vaší ruky.
Samotný koncept přitom používá základní a levné technologie, jako je Bluetooth, lithiová ion baterie a několik LED kontrolek.
Vědci nyní zkoumají, zda by mohli novou technologii využít např. ve sportovní medicíně nebo fyzioterapii. S největším uplatněním se ale pravděpodobně setká ve VR, kdy uživatelům umožní věrohodně působit na virtuální svět.
Odpovědět
Zobrazit komentáře