Zdroj: NASA

Point Nemo: místo, kde spadne do vody Mezinárodní vesmírná stanice

Již v prosinci loňského roku NASA zveřejnila, kdy začne proces deorbitace Mezinárodní vesmírné stanice a její sešrotování ve vodách Tichého oceánu. Dnes již víme, jak přesně to bude probíhat.

NASA oznámila tři data: první plán předpokládá snížení oběžné dráhy od listopadu 2026, druhý od října 2027 a třetí od dubna 2028. Ať už se realitou stane kterýkoli scénář, posádka musí opustit Mezinárodní vesmírnou stanici do poloviny roku 2030 a do konce téhož roku spadne doposud největší člověkem vyrobená vesmírná instalace zpátky na Zem.

Posádka SpaceX. Zdroj: NASA

Při řízeném pádu stanice začne snižovat dráhu, po které obíhá naši planetu. Pokud by byl tento manévr příliš pomalý, použily by se vesmírné lodě jako Dragon, Cygnus nebo Progress, jejichž úkolem bude „došťouchat“ objekt k rychlejšímu vstupu do atmosféry.

Vstup do atmosféry vysokou rychlostí povede ke tření, tvorbě tepla a nastartování procesu spalování. Předpokládá se, že ne všechny moduly úplně shoří a větší části dopadnou do vod Tichého oceánu. NASA také určila přesné místo, kam by měly spadnout. Půjde o tzv. Point Nemo, přezdívaný také jako „vesmírný hřbitov“. Místo mezi Novým Zélandem a Chile, velmi daleko od jakékoli pevniny, je oblíbeným místem dopadu vesmírného „smetí“.

Nová vesmírná stanice

Dříve, než vesmírná stanice ukončí svou životní pouť, vyroste na oběžné dráze zbrusu nová vesmírná stanice. NASA oznámila, že má být připravena do roku 2030, ale její první prvky mají být vypuštěny na oběžnou dráhu v roce 2028.

Nová americká vesmírná stanice má být postavena z nafukovacích modulů. Inženýři se chlubí, že jejich výroba je extrémně levná, bezpečná a praktická. Nový vesmírný domov má být špičkovým výzkumným místem a přestupním přístavem pro lunární kolonizaci a lety na Mars. Kromě stanic mají na oběžné dráze vzniknout skleníky, solární farmy, továrny a čerpací stanice.

Na oběžné dráze tak budeme mít minimálně tři vesmírné stanice: jednu mezinárodní, jednu NASA a jednu čínskou. Společně s nimi budou Zemi obíhat i tři luxusní vesmírné hotely. Plány na výstavbu takových zařízení pro turisty má zakladatel Amazonu se svou společností Blue Origin a také společnosti Axiom Space a Lockheed Martin.

Zdroj: NASA