Lian
Zdroj: Jann Choy

Silikonová maska Lian se nafukuje podle online chování nositele

Designérka Jann Choy navrhla nafukovací silikonovou masku Lian, která využívá umělou inteligenci a mění svůj tvar na základě online interakcí nositele.

Experimentální maska Lian zkoumá vztah mezi online a offline osobnostmi lidí, které se často velmi liší. Pozorování toho, jak se lidé online chovají úplně jinak, autorce připomnělo tradiční čínské operní umění Bian Lian, které ji fascinovalo už od dětství. Při tvorbě masky se jím nechala inspirovat.

Bian Lian se dá přeložit jako „změna tváře“. Účinkující v tomto typu opery nosí hedvábnou masku a máchnutím ruky nebo rychlým otočením hlavy ji často mění. Každá maska symbolizuje jinou emoci a její změna proto znamená posun v náladě. Celkově je představení plné napětí, intrik a mystiky. Koncept podle Jann Choy odpovídá online chování lidí, kteří nosí mnoho tváří a mohou je kdykoliv měnit.

Silikonová maska Lian reaguje na online emoce v reálném čase. Využívá formu umělé inteligence, analýzu sentimentu, aby rozpoznala povahu interakcí. Pokud nositel napíše něco pozitivního nebo kladně zareaguje na nějaký příspěvek na sociálních médiích, maska se nafoukne na určitém místě, které tuto emoci symbolizuje. Naopak, pokud zareaguje negativně, nafoukne se na jiném místě. Následující video zobrazuje, jak maska funguje v praxi.

Maska Lian. Zdroj: Jann Choy

Design má pouze symbolické využití a má podnítit k zamyšlení nad naším online chováním. Autorka ho vytvořila jako závěrečnou práci na univerzitě Central Saint Martins v Londýně. Za projekt letos získala cenu MullenLowe NOVA za Svěží kreativní talent.

Zdroj: Jann Choy