Zdroj: Jimmy Teoh, Pexels

Umělá inteligence DeepMind doplňuje neúplné starověké texty

Umělá inteligence DeepMind začala společně s vědci z několika zemí pracovat na doplňování starověkých řeckých textů, jejichž fragmenty se ztratily v toku času.

DeepMind je vyspělá neuronová síť, která má na svém kontě řadu vítězství nad lidskými protivníky ve stolních hrách, vyřešila také 50 let starý problém v oblasti skládání proteinů, zlepšuje efektivitu předpovědí počasí nebo optimalizuje náklady v datových centrech společnosti Google. Nyní, pod dohledem historiků a vědců z Itálie, Anglie a Řecka, s mimořádnou účinností doplňuje chybějící fragmenty ve starověkých textech.

Umělá inteligence DeepMind doplňuje starověké řecké texty.
Zdroj: Yusuf Dundar, Unsplash

Britská společnost DeepMind Technologies, která v roce 2010 DeepMind vytvořila (do skupiny Google patří společnost od roku 2014), umělé inteligenci umožnila učit se na největší existující digitální databázi řeckých textů. Síť se měla naučit doplňovat do neúplných textů chybějící písmena i celá slova.

Výsledkem je nástroj, který dostal jméno Ithaca (podle Homéra sídlo řeckého krále Odyssea). Nástroj dokáže obnovit poškozené texty s účinností 62 %, identifikovat místo původu s účinností 71 % a správně odhadnout stáří záznamů s tolerancí přibližně 30 let.

Reálně to funguje tak, že Ithaca generuje několik verzí textu, z nichž si historici, jakožto odborníci, vyberou tu nejpravděpodobnější. Výsledek je tedy vždy společným dílem umělé inteligence a člověka, kteří pracují v jednom týmu. Zapojení AI významně zvýšilo rychlost práce vědců. 

Pokud máte doma kus staré řecké historie, můžete si s Ithacou pohrát i vy. Slouží jako open source nástroj, který může použít kdokoli. Společnost DeepMind již pracuje rozšíření o další jazyky: hebrejštinu, staroegyptské písmo nebo písma mayských civilizací.

Zdroj: DeepMind Technologies