Jazz
Zdroj: Luxas Allmann, Pexels

Umělá inteligence zvládne složit jazzovou skladbu. Zazněla na ČVUT

Na Českém vysokém učení technickém (ČVUT) dokázali, že umělá inteligence dokáže skládat hudbu. Jazzovou skladbu následně zahráli muzikanti.

Umělou inteligenci už dnes najdete ve spoustě oblastí, kde o tom možná ani nevíte. Pomáhá například v nabízení obsahu na sociálních sítích, výběru zboží na e-shopu nebo při předpovědi počasí. Na Fakultě informačních technologii ČVUT nedávno vyzkoušeli, jak si poradí také v oblasti umění. Pomocí algoritmů vygenerovali jazzovou skladbu, kterou následně přepsali do not, aby ji mohli zahrát a nacvičit profesionální hudebníci.

Hudbu složenou umělou inteligencí následně přepsali do not.
Hudbu složenou umělou inteligencí následně přepsali pro živé muzikanty do not. Zdroj: Sigmund, Unsplash

Během koncertu, který se uskutečnil 6. října, pak posluchači porovnali, jaký je rozdíl, když píseň hrají hudebníci na živo a jak zní v elektronickém podání. Umělá inteligence navíc doplnila skladbu o vizuální doprovod, který vygenerovala.

„Je zajímavé sledovat, čemu všemu se dnes říká umělá inteligence a kde může najít uplatnění,“ říká vyučující a technologický skaut David Pešek. Podle něj však člověka nenahradí v oblastech, kde je zapotřebí kritické myšlení a tvořivost.

Přestože je mezi živou muzikou a skladbou zahranou strojem patrný rozdíl, mohla by i tady umělá inteligence přece jenom najít nějaké využití. V budoucnu tedy možná uslyšíte vygenerovanou hudbu třeba v supermarketu, čekárně a dalších prostředích, kde slouží pouze jako doplněk. Ovšem stejně jako v jiných případech, kdy tvoří umělá inteligence, vyvstává otázka ohledně pravidel, která se na tvorbu vztahují.

Zdroj: ČVUT