asfalt
Zdroj: AKC/Vermeulen Groep

V Nizozemsku testují asfalt bez fosilních látek

Alternativu asfaltobetonu na biologické bázi a bez využití fosilních látek položili dělníci na dvou testovacích úsecích silnice v Nizozemsku.

Asfaltový beton je materiál, který se běžně používá jako povrch silnic a parkovišť. A na jeho výrobu se používají i fosilní látky. V Nizozemsku lze od tohoto léta nalézt na cestách alternativu vytvořenou zcela z přírodních materiálů.

V Nizozemsku testují alternativní asfalt.
V Nizozemsku testují alternativní asfalt. Zdroj: AKC/Vermeulen Groep

Takzvaný Harsfalt se vyrábí ze směsi organických olejů, pryskyřice a ligninu z Miscanthu. Lignin je látka zabezpečující dřevnatění a Miscanthus je druh traviny. Harsfalt je nyní položený na dvou testovacích úsecích v obcích Assen a Oude IJsselstreek. Většina složek pochází z místních zdrojů a některé jsou odpadními produkty z výroby papíru a dřevařského průmyslu.

Nizozemské Znalostní centrum pro asfalt (AKC) je zodpovědné za výzkum a monitorování položených zkušebních povrchů. Tyto úseky bude AKC sledovat po dobu čtyř let. Mimo jiné bude centrum vyhodnocovat chování povrchu vozovky v závislosti na různém počasí.

Od využívání fosilních látek a fosilních paliv se v současnosti ve velkém ustupuje. Často jsou totiž spojovány s nepříznivými dopady na lidské životy jako například vznik rakoviny. Fosilní paliva se nejčastěji používají jako palivo pro elektrárny nebo v dopravních prostředcích.

Zdroj: MaterialDistrict.com, InnovationOrigins.com, AKC