kolo Flax
Zdroj: Hummingbird Bicycle

Vyrovná se lněné vlákno karbonu? Hummingbird z něj vyrábí rám kola

Nestačí vám, že ježděním na kole automaticky šetříte životní prostředí? Pak vás bude zajímat kolo Flax, které je s ohledem na přírodu rovnou vyrobené. Jeho rám se skládá z lněných vláken.

Britská firma Hummingbird Bicycle vytvořila městské skládací kolo Flax, u kterého se chlubí, že jde o nejlehčí udržitelné kolo na světě. Co si pod tím představit? Single-speed verze váží necelých sedm kilogramů a elektrická o tři více. To ale není to hlavní, daleko zajímavější je, z čeho se rám vyrábí.

udržitelné kolo Flax
Skládací kolo Flax má rám z lněného kompozitu. Zdroj: Prodrive

Kvůli důrazu na životní prostředí, udržitelnost i hmotnost zvolil výrobce kompozitní materiál z lněných vláken. Kromě šetrnosti prý u rámu dosáhl i podobných vlastností a vzhledu, jako má předchozí model z karbonu. A jelikož se při výrobě využívá rostlinný materiál, rám se na konci životního cyklu dokáže rozložit v přírodě.

Materiál je alternativou k uhlíkovému kompozitu, jenž se využívá například v automobilovém průmyslu nebo letectví a i v rámech jízdních kol. Hummingbird při vývoji spolupracoval s firmou Prodrive, která se zaměřuje na motorsport a v rostlinných kompozitech vidí budoucnost. To dokládá i fakt, že Formule 1 plánuje být do roku 2030 uhlíkově neutrální.

Zájemci si můžou vybrat variantu s elektrickým pohonem, která nabízí dojezd až 50 kilometrů na jedno nabití. Celý rám se vyrábí ručně, čemuž ostatně odpovídá i cena, která není úplně nízká. Nejlevnější kolo stojí 3995 liber (zhruba 115 tisíc korun). Nejvyšší elektrický model vyjde o tisíc liber dráž (tedy asi na 144 tisíc korun).

Zdroj: Hummingbird Bicycle, Prodrive, Formula 1