Sada humanoidních robotů na Fakultě elektrotechnické (FEL) na ČVUT se rozrostla o iCub, prvního robota vybaveného všemi smysly. Umožní bližší poznávání lidského mozku pomocí umělé inteligence.
Robot iCub je humanoidní robot, který slouží výhradně k podpoře výzkumu. Měří na výšku něco málo přes jeden metr. Místo kloubů a svalů ho ovládá padesát tři elektromotorů, dvě kamery fungují jako oči a zvuky vnímá prostřednictvím dvou mikrofonů. Unikátní je ovšem jeho „hmat“, který umožňují čtyři tisíce senzorů zabudované v elektronické kůži. Jedná se o doposud nejrealističtější nápodobu lidské kůže
Robot iCub se používá pro napodobování procesů, kterými si člověk po narození osvojuje hmatem své okolí, včetně poznávání vlastního těla. Podobně jako dítě dotyky vytváří mapu povrchu svého těla. S tím rozdílem, že se tato zkušenost nevpisuje do dětského mozku, ale do umělé neuronové sítě.
Jednu takovou síť, inspirovanou funkcemi lidského mozku, vytvořil Matěj Hoffmann společně s doktorandem Zdeňkem Strakou. Jejich výzkum čerpá ze současných studií poznání v oblasti psychologie a neurověd, které pracují přímo s člověkem.
Bezpečnější pohyb robotů mezi lidmi
Vědecká skupina na FEL ČVUT chce přispět k tomu, aby se humanoidní roboti uměli lépe přizpůsobovat a byli schopní se sami kalibrovat podle podmínek okolí. Předpokladem k tomu jsou ovšem jejich pokročilé „smysly“.
Jedním z důsledků polidštění robotů může být, že se budou umět samostatně a bezpečně pohybovat v prostředí zabydleném lidmi. „Naše prostředí nechceme předělat kvůli robotům. Naopak chceme, aby se humanoidi do něho zapojili. Také tím, že jsou nám i svým vzhledem podobní, komunikuje se nám s nimi přirozeněji, než kdyby měli tvar dejme tomu krabice,“ vysvětluje Matěj Hoffmann.
Zdroj: TZ
Odpovědět
Zobrazit komentáře