Zdroj: Boston Dynamics

5G přináší nové možnosti využití robotů. Důkazem je Spot z dánského letiště

Cestovatelé, kteří se nedávno vypravili letecky do Dánska přes letiště Hanse Christiana Andersena poblíž dánského města Odense a vyhlédli z okna, mohli spatřit čtyřnohého robota jménem Spot. Ten samostatně hlídal obvodové oplocení a kontroloval jeho poškození. Robot byl připojený k 5G síti společnosti Ericsson, kterou provozuje společnost TDC NET. Jedná se o testovací případ, na kterém se podílí také Dánský technologický institut.

Čtyřnohý robot Spot hlídal obvodové oplocení na dánském letišti Hanse Christiana Andersena. (zdroj: Ericsson)

5G síť otevírá nové možnosti

Ve spolupráci s dánským technologickým institutem se partneři zaměřili na to, jak spolehlivě řídit Spota. Čtyřnohého mobilního robota vyvinula robotická společnost Boston Dynamics, a to na národní komerční 5G síti TDC NET. Spot dříve vykonával úkoly pro Institut pouze pomocí připojení Wi-Fi, což značně omezilo rozsah připojení. Operátor, který Spota řídil, musel být nejdále 30 metrů od něj.

Připojením Spota ke komerční 5G síti TDC partneři doslova otevřeli dveře novým možnostem použití robota. Vysoká rychlost, velká šířka pásma a extrémně nízká latence 5G sítě poskytuje nástroje pro bezpečné odesílání obrovského množství dat z robota po síti a zpět v reálném čase na velké vzdálenosti. Spot najde využití prakticky kdekoli, kde bude 5G připojení. Robot může procházet nerovným terénem, ​​šplhat po schodech a dostane se i do malých prostor. Spolu s 360° senzory, předními a zadními kamerami a prostorem pro přepravu balíků a spotřebního materiálu mohou roboti, jako je Spot, pracovat v terénu jako součást pohotovostních, záchranných nebo průmyslových inspekčních misí.

Letiště, přístavy a mnoho stavenišť vyžadují každodenní kontroly oplocení pro dodržení směrnic o bezpečnosti a zabezpečení. Současné metody se spoléhají na zaměstnance hlídkující po obvodu, aby zkontrolovali známky poškození. V testovacím případě se využily také metody strojového učení, aby Spot mohl v reálném čase prozkoumat obvod kvůli známkám poškození.

Vypuštění Spota představuje jeden z několika případů použití 5G vyvinutých společným inovačním centrem 5G společností Ericsson a TDC NET 5G v Dánsku.