Slackline – sport pro milovníky adrenalinu a života na hraně

Znáte Slackline? Jedná se o disciplínu zahrnující balancování na popruhu, který je upevněný mezi dvěma body v libovolné výšce. V posledních letech je na veřejných prostranstvích vidět stále častěji, málokdo se však o tento zajímavý sport zajímá více do hloubky. Slackline totiž není jen snaha o chůzi po laně mezi dvěma stromy v parku. Slackline znamená především skvělou komunitu a neopakovatelný životní styl.

Zdroj: Pixabay

Začít můžete třeba v parku

Už jste někdy při procházce v parku zahlédli skupinku lidí, kteří se bavili pokusy o chůzi na lajně, upevněné mezi dvěma stromy? Nebo na ní dokonce skákali a dělali pokročilejší triky? A napadlo vás, jaká má tahle disciplína pravidla, a co byste museli udělat, pokud byste si ji chtěli vyzkoušet taky? Nás ano, proto jsme zapátrali a z různých ověřených zdrojů dali dohromady srozumitelné informace, které do této disciplíny zasvětí i vás.

Principem „slacku“ je udržení rovnováhy na popruhu, který je upevněný mezi dvěma body. Těmi mohou být kupříkladu stromy nebo sloupy, ale pokročilejší sportovci zvládají i složitější konstrukce. Lano upevněné třeba na skalách nebo nad vodou nabízí mnohonásobně vyšší adrenalin, jako začátečník byste se měli každopádně držet spíše u země.

Popruh se upevňuje pomocí nejrůznějších druhů karabin a kladkostrojů (s nejvhodnějším upevněním poradí v každém specializovaném obchodě). Napětí popruhu se dá flexibilně upravovat podle pokročilosti, povětrnostních podmínek i podle aktuální nálady.

Mladý koníček pro všechny

Historie slacku není dlouhá. Sahá do 70. let minulého století. Tehdy si horolezci v národním parku Yosemite krátili volné chvíle na parkovišti tím, že začali balancovat na řetězech, kterými bylo parkoviště ohraničeno. Do České republiky se zábava na lajnách každopádně dostala s lehkým zpožděním – první akce a workshopy, zaměřené na tento sport, se zde konaly až v roce 2007.

Jako většina sportů má i slackline různá odvětví i různou náročnost. Začátečníkům se na první pokusy doporučuje tzv. „Lowline“ – popruh dlouhý maximálně 30 metrů v malé výšce. Delší lajny (Longline) můžou být dlouhé i přes 300 metrů – to se už člověk zapotí. Highline mezi korunami stromů nebo skálami pak vyhledávají milovníci adrenalinu. Specialitou je Wasserline – jak jste určitě poznali z názvu, popruh je v téhle disciplíně ukotvený nad vodou. Stoprocentní koncentrace je tady tedy ještě důležitější, slacklinera totiž navíc rozptyluje šplouchání vody a odlesky vodní hladiny.

Je ale jasné, že při první chůzi po lajně nebudete hned metat salta v obřích výškách mezi skálami. Jako každá sportovní disciplína, i slackline vyžaduje trpělivost a pravidelný trénink. Nejaktivnější slacklineři prý tráví na lajně dny i noci. Pokud však nemáte ambice stát se profesionálem a chcete jen přinést do svého života s přicházejícím jarem nový koníček, určitě neváhejte! Při koupi nejjednodušších začátečnických konstrukcí se vejdete do tisícovky. Kromě lana a karabin přitom získáte mnohem víc – slackline je volnočasová aktivita, která je známá přátelskou a soudržnou komunitou, kde vznikají přátelství na celý život.

Autor: Lukáš Landu