Ruský startup vyvíjí chytrou kytaru pro zdravotně postižené

Naučit se hrát na kytaru není žádný med. I z tohoto důvodu existuje řada chytrých řešení, která tuto činnost zpřístupňují stále širšímu publiku. Posledním z nich je inteligentní kytara X-wing z Ruska, na kterou může hrát každý od začátečníků po tepané profesionály. Navržena byla přitom tak, aby umožňovala hraní i v komunitě zdravotně postižených.

Zdroj: Noli Music

Koncept nabídne hraní všem bez rozdílu

„Dlouhou dobu jsem snil o hraní svých oblíbených rockových pecek, v čemž mi z větší části bránila Duchennova svalová dystrofie,“ říká student Petrohradské státní univerzity a zakladatel Noli Music Denis Goncharov. „Každopádně jsem cvičil i tak a snažil se ovládnout jednotlivé akordy. Při jednom z těchto marných pokusů jsem si uvědomil, že nejsem jediný, kdo může mít podobný problém. Existují totiž miliony dalších lidí, kteří by se chtěli cítit jako rocková hvězda, ale z nejrůznějších důvodů pro to nemají příležitost. Pokud jim jí dáte, tak třeba jednoho dne uslyšíte nového Kurta Cobaina.“

V současné době se X-wing nachází ve fázi prototypování. V krku kytary jsou zabudované senzory, které dokáží přečíst pozici na hmatníku při stisknutí struny – hráči se proto mohou rozhodnout pro tradiční vybrnkávání, hraní jednou rukou nebo dokonce pomocí jediného prstu. To otevírá potenciál hudebního nástroje pro všechny, bez ohledu na jejich dispozice nebo schopnosti.

Interaktivní režim zjednoduší i samotnou výuku

Pražce mohou navíc pracovat se světelnými body, které studentům ukáží, kam dát při hraní prsty. Díky zabudovanému reproduktoru nebude třeba kytaru jakýmkoliv způsobem ladit – digitální technologie se totiž postarají o to, aby byl zvuk vždy perfektně vyvážený.

Celé rozhrání má být ovládáno pomocí zabudované dotykové obrazovky. K dispozici bude mimo jiné výstup MIDI a konektor pro sluchátka, integrovaná baterie má potom přinést šťávu až na deset hodin nepřerušovaného hraní.

Zdroj: Noli Music

Kytara má být dodávána i s doprovodnou mobilní aplikací, která přinese přístup k interaktivním výukovým lekcím. „Stačí zapnout režim interaktivního učení a budete vědět, který akord potřebujete zahrát,“ říká technický ředitel startupu Maksim Matveitsov. „Stačí položit prsty na světelné body a výsledky se vám zobrazí v aplikaci. Na kytaru se proto naučíte hrát mnohonásobně rychleji než při standardní výuce.“

Noli Music uvádí, že zájem o inteligentní systém projevili již investoři z Ruska a USA, v blízké době zahájí také crowdfundingovou kampaň, která má vybrat potřebné prostředky na zahájení výroby.