Rentgen
Zdroj: Towfiqu Barbhuiya, Pexels

Carebot pomáhá lékařům s diagnózou. Analyzuje rentgenové snímky

Vědci z Brna vyvinuli nástroj Carebot, který díky umělé inteligenci pomáhá lékařům k lepším diagnózám na základě rentgenových snímků.

Startup Carebot vznikl během pandemie. Manželé Daniel a Karolína Kvakovi, kteří působí na Masarykově univerzitě v Brně, přišli s modelem neuronové sítě, který „vytrénovali“ k rozpoznávání onemocnění covidu-19 na rentgenových snímcích. Přidal se k nim kolega Matěj Misař a společně rozjeli projekt naplno.

Carebot
Matěj Misař a Daniel Kvak na vyhlášení vítězů soutěže Deloitte Technology Fast 50. Zdroj: Carebot

Systém dokáže během několika sekund a s 99% přesností upozornit lékaře na téměř jakékoliv nálezy na hrudníku a zároveň i vyznačit ložiska onemocnění. „Aplikace tak výrazně zvyšuje kvalitu diagnóz. Dokáže odhalit i nálezy, kterých by si lékař v nemocničním provozu nemusel všimnout, a i díky tomu může pomoci zachránit životy,” říká CEO a spoluzakladatel společnosti Carebot Daniel Kvak. 

Carebot autoři vyvíjí s lékaři pro lékaře. Z kvalitnějších diagnóz mají benefitovat pacienti i celý zdravotnický systém. Může to znamenat podchycení nemocí v dřívějším stádiu a vyšší naději na uzdravení pacienta. Aplikaci bude po získání certifikace možné použít v jakékoliv nemocnici a ordinaci lokálně i globálně.

Startup získal ocenění velkých biotech společností jako jsou Pfizer či Roche. V listopadu projekt ocenila taktéž společnost Deloitte v rámci nejrychleji rostoucích technologických společností #Fast50. Odnesli si ocenění Impact Stars. Carebot nyní také získal investici od nedávno vzniklého business akcelerátoru Pilulka Lab a projde jejím tříměsíčním akceleračním programem.

Zdroj: TZ