Opioidy
Zdroj: Karolina Grabowska, Pexels

Vědci vyvinuli přístroj, který zachrání lidi předávkované opioidy

Vědci z Washingtonské univerzity vytvořili nositelné zařízení, které umí rozeznat předávkování opioidy a následně nositeli automaticky vstříkne protilátku Naloxon.

Nové nositelné zařízení se přichytí na břicho uživatele a poté pomocí akcelerometrů a mikroprocesoru nepřetržitě monitoruje pohyb jeho těla a rychlost dechu. Pokud přístroj detekuje dlouhý nedostatek pohybu, společně s určitým rytmem dechu, který typicky provází předávkování, automaticky jehlou aplikuje uživateli dávku protilátky.

Opioidy
Zdroj: Thirdman, Pexels

Jak podotýkají vědci ve své studii, lék Naloxone by měl předávkovanému pomoct rychle obnovit normální dýchání. Nicméně, až 51,8 % předávkování se stane, když je osoba o samotě a pokud ne, v 27,4 % případů přihlížející neumí rozeznat příznaky a reagují příliš pomalu. Nové nositelné zařízení má tedy pomoct dostat protilátku do těla předávkovaného včas.

Kromě toho se data o dechových vzorcích, která přístroj zaznamenává, můžou přenášet do chytrého telefonu, aby předem upozornila nositele nebo jeho ošetřovatele na blížící se nebezpečí.

Přístroj je ve stádiu funkčního prototypu. Tým vědců pod vedením doktoranda Justina Chana nyní chce pracovat na zmenšení zařízení, které umožní větší diskrétnost. Vědci také upozornili na nutnost dalšího výzkumu využití u osob, které používají opioidy pro nelékařské účely.

Zdroj: Scientific Reports