SleepLoop
Zdroj: SleepLoop, ETH Zurich

Čelenka SleepLoop zlepšuje kvalitu spánku. Vědci ji poprvé otestovali

Vědci vyvinuli nositelné zařízení SleepLoop, které má pomocí zvuků zlepšovat hluboký spánek. Nedávno zveřejněná první klinická studie ukázala, že je přístroj účinný, ale ne pro všechny stejně.

Mnoho lidí, zejména ti starší, trpí potížemi s kvalitou hlubokého spánku, který je pro odpočinek a regeneraci nejdůležitější. Vědci prokázali, že pomalé mozkové vlny, které jsou pro tuto fázi spánku typické, mohou účinně podpořit přehráváním přesně načasovaných zvuků ve sluchátkách. Dosud to bylo možné úspěšně provádět jen v laboratoři za kontrolovaných podmínek, ale vědci pracují na zařízení SleepLoop, které lze používat i doma.

SleepLoop
SleepLoop je nositelný systém pro sledování a stimulaci hlubokého spánku. Zdroj: SleepLoop, ETH Zurich

SleepLoop má formu čelenky, která se nasazuje před spaním a nosí se celou noc. Obsahuje elektrody a mikročip, které průběžně monitorují mozkovou aktivitu spícího nositele. Přístroj data v reálném čase analyzuje a jakmile zaregistruje pomalé vlny, spustí krátký zvukový signál připomínající kliknutí, který je podpoří a synchronizuje. Člověk si tento zvuk během spánku vůbec neuvědomí.

Testování SleepLoop

Na projektu SleepLoop se podílí celkem 16 výzkumných skupin ze Švýcarského federálního technologického institutu (ETH Zurich), Univerzity v Curychu (UZH) a německé Univerzity v Ulmu. Zařízení vzniklo už v roce 2017, ale teprve nyní vědci publikovali výsledek první klinické studie.

Přístroj testovalo po dobu čtyř týdnů 16 lidí ve věku od 60 do 80 let. Používali ho samostatně ve svých domovech, aby se zároveň ukázalo, nakolik je uživatelsky přívětivý i pro lidi, kteří nemají příliš rozvinuté technické dovednosti.

Výsledky experimentu ukázaly, že u většiny účastníků bylo skutečně možné prostřednictvím sluchových signálů zesílit pomalé mozkové vlny. Mezi jednotlivými účastníky však byly velké rozdíly. Někteří z nich na podněty reagovali velmi dobře, zatímco jiní minimálně nebo dokonce vůbec. Díky získaným poznatkům nyní mohou výzkumníci optimalizovat a zlepšit výkon přístroje a také lépe předpovídat, jak budou různí jedinci na podněty reagovat.

Po dokončení vývoje přístroj poputuje na trh. Už nyní ale autoři ví, že nepůjde o volně prodejné zboží, SleepLoop bude k dostání pouze na lékařský předpis.

Zdroj: ETH Zürich News, SleepLoop