Zdroj: Northwestern University

Chytré zařízení vám napoví, že si máte šetřit hlas

Na univerzitě v USA vytvořili chytré zařízení, které průběžně kontroluje, jak moc mluvíte či zpíváte. Má sloužit jako prevence proti poruchám hlasu vlivem přetížení.

Na Severozápadní univerzitě v USA navrhli chytré zařízení, jež sleduje, jak používáte v průběhu dne svůj hlas. Případně vás upozorní, že ho přetěžujete a máte zvolnit. Podle tvůrců vynález využijí třeba zpěváci, učitelé, politici a další lidé, kteří při práci často mluví či zpívají a případná ztráta hlasu může ohrozit jejich kariéru. „Lidé totiž snadno zapomínají, jak moc používají svůj hlas,“ řekla Theresa Brancaccio, jež je hlasovou odbornicí na Severozápadní univerzitě a podílela se na vývoji.

Zařízení se lepí zhruba ve výšce klíční kosti.
Zařízení se lepí zhruba ve výšce klíční kosti. Zdroj: Northwestern University

Chytré zařízení vypadá jako náplast s výstupkem, kterou si uživatel nalepí v horní oblasti hrudníku. Na tomto místě snímá teplotu těla, tepovou frekvenci a hlavně vibrace, které vznikají při zpěvu i mluvení. Zároveň kvůli přesnějšímu přehledu v sesbíraných datech rozpozná, o jakou aktivitu jde. Výsledky jsou následně k dispozici v aplikaci na telefonu nebo tabletu. Přenos informaci probíhá bezdrátově přes Bluetooth.

Data, která chytré zařízení na snímaní hlasu získá, najdete v aplikaci
Data, která chytré zařízení na snímaní hlasu získá, najdete v aplikaci. Zdroj: Northwestern University

Doplňkem k zařízení je také náramek, který vibracemi upozorní, že se uživatel přiblížil k limitům svého hlasu. Nicméně pro stejnou funkci jde využít třeba telefon nebo chytré hodinky. V současnosti zatím není jasné, kdy se přístroj, který vznikl v rámci výzkumu, dostane třeba do zdravotnictví nebo k běžné veřejnosti.

Zdroj: Northwestern University, Science Daily