Xpeng X2 během předváděcího letu v Dubaji
Zdroj: Xpeng Aeroht

Čínský Xpeng ukázal budoucnost osobní dopravy

Firma Xpeng během října předvedla veřejnosti svůj elektrický osobní letoun. O několik dní později otestovala i elektromobil, který umí jezdit i létat.

Není to tak dávno, co se společnost Xpeng před veřejností pochlubila s osobním elektrickým letounem X2. Vedle toho ale na konci října provedla i testovací let s vylepšeným modelem elektrického létajícího vozidla, které připomíná auto s dronem připevněným na střeše.

Xpeng testuje elektromobil, který se umí proměnit na letoun s kolmým vzletem.
Xpeng testuje elektromobil, který se umí proměnit na letoun se svislým vzletem. Zdroj: Xpeng Aeroht

Označit stroj za automobil se sice může zdát trochu zavádějící, jenže v tomto případě můžete po přistání vrtule složit a pokračovat po silnici na čtyřech kolech. Tvůrci vylepšili konstrukci – prošla zjednodušením kvůli spolehlivosti a bezpečnosti. Kromě toho vyzkoušeli, jak se stroj chová, pokud některý z motorů selže. Malou zajímavostí je, že v letovém režimu auto řídíte volantem stejně jako na zemi. Nicméně pro ovládání některých funkcí má ještě řídící páku.

Zatímco kombinaci elektrického auta a letounu Xpeng zatím vyvíjí a testuje, eVTOL X2 má ke skutečnému nasazení o něco blíže. Firma o něm mluví jako o budoucnosti v dopravě s velkým potenciálem.

I z toho důvodu ho 10. října během krátkého letu předvedla v Dubaji a na tiskové konferenci během výstavy GITEX, která se věnuje moderním technologiím. X2 je dvoumístný elektrický letoun s vertikálním vzletem. Pro udržení ve vzduchu využívá osm vrtulí a konstrukce uzavřené kabiny je z karbonu. Hlavní využití najde v kratších letech po městě. Cestující si navíc užijí výhled, protože o řízení se postará počítač.

Zdroj: Xpeng Aeroht

O podobné dopravní prostředky budoucnosti se v současnosti snaží více společností, je mezi nimi například Volkswagen, Boeing nebo firma Samson.

Zdroj: Xpeng