Prototyp létajícího auta značky Volkswagen
Zdroj: Volkswagen Group

S Volkswagenem do nebes. Automobilka ukázala prototyp letounu eVTOL

Čínská odnož automobilky Volkswagen představila prototyp svého prvního elektrického letounu budoucnosti. Chce s ním rozšit přepravu po městech i do vzduchu.

O letounech VTOL, které dokážou startovat kolmo a díky kterým se vyhnete rušným a ucpaným ulicím, už se mluví několik let. Jenže i přes spoustu návrhů a prototypů jde stále o záležitost budoucnosti. S vlastním elektrickým „létajícím autem“ teď přišla i čínská součást koncernu Volkswagen. Prototyp má název V.MO, ale od tvůrců dostal kvůli zlaté a černé barvě přezdívku Létající Tygr. Kromě Volkswagenu se na designu podílelo i londýnské studio Tangerine.

Volkswagen V.MO
Prototyp V.MO. Zdroj: Volkswagen Group

Létající Tygr je součástí dlouhodobého projektu Vertical Mobility, jenž Volkswagen zpustil v roce 2020. Jeho prostřednictvím hledá nové a udržitelné způsoby letecké dopravy, které najdou využití v nadcházejících letech. Cílí hlavně na bohatší klienty, kteří by rádi cestovali mezi velkými městy. Právě kvůli potenciálním zákazníkům museli tvůrci najít řešení, jak stroj udělat elegantní, luxusní, prostorný a zároveň nenarazit na technické limity.

„Naším dlouhodobým cílem je koncept doladit a prorazit v tomto nově vznikajícím a rychle se rozvíjejícím trhu přepravy,“ dodává CEO Volkswagen Group China Stephan Wöllenstein.

Stroj je vybavený autonomním řízením a už existujícím technickým řešením baterií. Hlavní konstrukce využívá křídel ve tvaru písmena X. Podobný vzhled najdete u některých dronů. Pro odlepení od země využívá osm rotorů. V zadní části jsou navíc dvě vrtule, které umožnují vodorovný pohyb.

Na komerčně dostupný model si ještě počkáte

Než se V.MO objeví na trhu, musí ještě projít řadou testů a vylepšení. V průběhu příštího roku navíc vzniknou ještě další pokročilejší modely. Plánovaná finální verze bude plně elektrická a uveze čtyři cestující se zavazadly na vzdálenost asi 200 kilometrů.

Volkswagen není jediný, kdo vyvíjí „létající auto“, protože o podobné dopravní prostředky se pokouší nejenom velcí hráči jako Boeing ale třeba menší Samson, slovenský Klein Vision nebo české Zuri. Podle automobilky je individuální letecká přeprava po městě či mezi nimi trh, kde očekává velký růst. Přestože z počátku půjde o prémiové produkty.

Zdroj: Volkswagen Group China