Kranus Health
Zdroj: Kranus Health/Konstantin Stell

Aplikace německého startupu má řešit problémy s erekcí

Německý startup Kranus Health vyvinul zdravotnickou aplikaci, která má řešit potíže s erekcí. Dosud na ni získal investice ve výši 8 milionů amerických dolarů, tedy zhruba 192,7 milionů korun.

Společnost Kranus Health se sídlem v Berlíně a v Mnichově se snaží prolomit tabu týkající se mužského sexuálního zdraví. Vytvořila aplikaci Kranus Edera, která poskytuje celostní léčbu poruchy erekce. Oficiálně ji schválil německý Federální institut pro léčiva a zdravotnické prostředky a tamní urologové mohou aplikaci předepisovat na recept. V tom případě náklady na léčbu dokonce i proplatí pojišťovna.

Thilo Kleinschmidt a Jens Nörtershäuser, spoluzakladatelé a co-CEO Kranus Health.
Thilo Kleinschmidt a Jens Nörtershäuser, spoluzakladatelé a co-CEO Kranus Health. Zdroj: Kranus Health/Konstantin Stell

Digitální léčbu pomocí Kranus Edera mohou němečtí lékaři předepisovat jako doplněk k práškům jako je Viagra, ale uživatelé ji mohou podstoupit i zcela bez léků. Aplikace, dostupná pro Android i iOS, je založená na „koučování“ a zaměřuje se na řešení příčiny problému.

Cvičení a terapie

Uživatelé během 12 týdnů každý den plní úkoly, které jim aplikace zadá. Jedná se o cvičení pánevního dna kombinované s kardiovaskulárním cvičením, cílenou sexuální terapii a procvičování mindfulness (bdělé pozornosti). Aplikace také poskytuje doplňující informace o doporučené dietě a běžných potravinách, kterým by se měli muži s poruchou erekce vyhnout. Léčebný plán má ve finále zlepšit erekci a celkově pozitivně ovlivnit kvalitu života.  

Na aplikaci pracoval mezioborový tým odborníků po vedením Kurta Millera, hlavního lékaře Kranus Health a bývalého profesora urologie v berlínské nemocnici Charité, kterou provozují tamní lékařské fakulty. „V léčbě podporované digitální technologií je velký potenciál. Zlepšujeme péči o pacienty a umožňujeme specialistům předepisovat terapie, které jsou v souladu s lékařskými směrnicemi,“ vysvětluje Miller.

Testování účinnosti

Letos Kranus Health provádí velkou randomizovanou kontrolovanou studii o účinnosti léčby v nemocnici v Mnichově. Podle informací z tiskové zprávy, kterou vydal startup, během prvních měsíců provozu urologové na tuto aplikaci předepsali již tisíce receptů.

Od svého vzniku v roce 2020 startup získal investice ve výši 8 milionů amerických dolarů. Na konci letošního června ukončil investiční kolo Series A, ve kterém hrály největší roli prostředky od Karisty, francouzského investora specializovaného na zdravotní péči.

„Peníze budeme investovat do rozšíření našich prodejních aktivit v Německu, abychom oslovili miliony pacientů, a do dalšího klinického výzkumu našich digitálních terapií,“ říká Jens Nörtershäuser, zakladatel a co-CEO startupu. Kranus Health se chce dále zaměřit i na řešení dalších problémů mužského zdraví, jako je zvětšení prostaty a inkontinence.

Zdroj: Kranus Health