Cvičení
Zdroj: Andrea Piacquadio, Pexels

Speciální oblek ukáže, jak pracují vaše svaly při cvičení. Využívá VR

Vědci vyvinuli oblek, který díky virtuální realitě a dalším technologiím zobrazuje pohyb a zapojení svalů během cvičení. V budoucnu by mohl posloužit při domácích rehabilitacích.

Systém, který vyvinuli vědci z Laboratoře informatiky a umělé inteligence (CSAIL) na MIT ve spolupráci s Massachusettskou všeobecnou nemocnicí, zobrazuje v reálném čase pohyb svalů. Lidem se zhoršenou pohyblivostí, jako jsou starší lidé nebo sportovci po zranění, v budoucnu umožní cvičit i bez dozoru fyzioterapeuta.

Systém vyvinutý na MIT zobrazuje vnitřní strukturu těla během cvičení.
Systém zobrazuje vnitřní strukturu těla během cvičení. Zdroj: MIT CSAIL

Senzory, které dosud lidé využívají k monitorování svého pohybu, poskytují pouze omezené informace. Celostní pohled na pohybový aparát, včetně informací o zapojení svalů a napětí, dokážou nabídnout pouze lidští odborníci. Z toho důvodu vzniklo zařízení MuscleRehab, které nabídne komplexnější informace.

Oblek funguje na základě propojení tří technologií: sledování pohybové aktivity, zobrazovací techniky zvané elektrická impedační tomografie (EIT), která měří, co svaly právě dělají, a vybavení pro virtuální realitu (VR). Uživatelé si na sebe oblečou černý oblek a cvičí, přičemž připojená zařízení snímají jejich pohyb. Ve VR headsetu vidí sami sebe při cvičení a můžou si prohlédnout pohyb svých svalů.

Přesnější cvičení

Výzkumníci při pokusech zjistili, že díky vizualizaci údajů o zapojení svalů a pohybu během cvičení se jeho celková přesnost zlepšila o 15 procent. Díky datům z monitorování navíc fyzioterapeuti následně získali lepší pochopení pacientova stavu. Mohli díky tomu lépe zhodnotit jejich současný režim a cvičení.

V současné době se analýza zaměřuje na horní část stehen a svaly uvnitř, ale vědci mají v plánu schopnosti obleku rozšířit. Zároveň zkoumají i možnosti využití techniky EIT v radioterapii. Zařízení MuscleRehab by mohlo v budoucnu umožnit provádět rehabilitaci bezpečně a efektivně v domácím prostředí, což bude užitečné zejména vzhledem k nedostatku pracovní síly ve zdravotnictví.

Zdroj: MIT CSAIL (news.mit.edu)