Returning the Gaze
Zdroj: Behnaz Farahi

Designérka navrhla futuristický oblek, který vrací nepříjemný pohled

Designérka Behnaz Farahi vytvořila pro módní přehlídku v Miláně neobvyklou robotickou instalaci s názvem Returning the Gaze. Projekt měl symbolizovat asymetrii mocenských vztahů mezi muži a ženami.

Projekt Returning the Gaze (Vracení pohledu) se podobal kostýmu ze sci-fi filmu. Modelka měla na sobě oblek připomínající skafandr a skleněnou helmu vybavenou dvěma malými kamerami, které snímaly její pohyby očí. Obraz se v reálném čase přenášel na čtyři monitory připevněné na pohyblivých robotických pažích umístěných za postavou. Modelka tak publiku vracela neúprosný pohled, který na ni upíralo.

Podle Behnaz Farahi jsou ženy pod neustálým tlakem mužského pohledu. Proto přišla s demonstrativním projektem, který měl ženě symbolicky umožnit pohled vrátit, a to v rozšířené a zesílené formě. Jelikož považuje módní průmysl za spoluviníka tradice ženské objektivizace a sexuálního obtěžování, rozhodla se tak učinit přímo na molu módní přehlídky.

Projekt se ukázal divákům na show značky ANNAKIKI na milánském týdnu módy letos v únoru. Umělkyně íránsko-amerického původu Farahi má na kontě již mnoho zajímavých projektů, včetně zdi, která se uměla pohybovat na základě vyřčených slov nebo několika nositelných zařízení, které stály na pomezí módy a technologie.

Zdroj: Behnaz Farahi