Nissan
Zdroj: Nissan

Elektromobil Nissan Leaf nově dokáže dodávat elektřinu zpátky do sítě

Automobilka Nissan oznámila, že její elektrické auto Leaf může nově nabíjet budovy a posílat elektřinu do distribuční soustavy. Schválila obousměrný nabíjecí systém pro užití v USA.

Už v roce 2012 Nissan slíbil, že jeho model Leaf v budoucnu dokáže odevzdávat elektřinu zpátky do distribuční sítě. Až nyní ale výrobce aut schválil používání obousměrného nabíjecího systému Fermata Energy FE-15. Tyto elektrické vozy tak mohou nově dodávat elektrickou energii ze své baterie do budov a posílat také energii do elektrické sítě.

Nissan schválil používání obousměrného nabíjecího systému Fermata Energy FE-15. Zdroj: Pixabay

Podle zveřejněné tiskové zprávy je Nissan Leaf v současnosti jediným plně elektrickým osobním vozidlem na americkém trhu, které může dodávat energii zpátky do sítě. Majitelé s obousměrnou nabíječkou tak mohou zaparkovat své vozidlo, připojit ho k nabíječce a díky posílání energie do distribuční soustavy ušetřit peníze u svého dodavatele elektřiny.

Řešení pro obousměrné nabíjení mají i další výrobci elektromobilů. Ford nabízí funkci inteligentního záložního napájení pro svůj plně elektrický vůz F-150 Lightning. Hyundai Ioniq 5 a 6 jsou vybaveny funkcí, díky které jde využít elektřinu při kempování. U Nissanu se ale jedná o první řešení, které umožní, aby se baterie vozu připojila do distribuční soustavy.

Elektromobily budou na silnicích čím dál častější. Poptávka po nich způsobuje jak zvyšující se zájem spotřebitelů, tak tlaky na přechod od spalovacích motorů k jiným typům pohonů. Například v Evropě má téměř každé druhé nově prodané auto čistě elektrický nebo hybridní pohon.

Zdroj: Nissan, The Verge