Odlesňování
Zdroj: Matt Palmer, Unsplash

Firmy budou muset zaručit, že se nepodílí na odlesňování

Evropský parlament podpořil zákon proti celosvětovému odlesňování. Cílem je zamezit ničení lesů a porušování lidských práv.

Firmy, které budou chtít své výrobky prodávat v Evropské unii (EU), budou muset v budoucnu pravděpodobně dokázat, že při produkci výrobků, které prodávají, nedošlo k odlesňování. V EU tak například nepůjde nabízet výrobky se surovinami získanými z plantáží, které nahradily deštný prales.

Evropský parlament podpořil zákon proti odlesňování.
Evropský parlament podpořil zákon proti odlesňování. Zdroj: Maksym Diachenko, Unsplash

Evropský parlament podpořil v úterý 13. září návrh zákona, který by v bloku 27 zemí zakázal prodej zemědělských produktů spojených s ničením lesů. Podle tiskové zprávy organizace Greenpeace se zákon vztahuje také na finanční instituce, například banky. V jejich investičních portfoliích by se totiž měly eliminovat vazby na projekty a společnosti, které způsobují ničení lesů.

Mezi produkty, při kterých se často ničí deštné pralesy, patří například sója, palmový olej nebo avokádo. Firmy v Evropě, ale i po celém světě, se stále více snaží dbát na to, aby byly jejich výrobky a služby vyprodukované s co největším ohledem na životní prostředí. Firmy nutí k přesunu k větší udržitelnosti jak přísnější legislativa, tak zvyšující se poptávka zákazníků po udržitelných produktech.

Zdroje: Greenpeace, The Washington Post