Umělé srdce od společnosti Carmat v rukou lékaře.

Francouzská společnost Carmat představuje umělé srdce, které zachrání pacienty čekající na transplantaci

Carmat vytvořil prototyp umělého srdce Aeson, které po testování na vybraném vzorku pacientů putuje do Evropy a Spojených států. Díky dobré funkčnosti a spolehlivosti má potenciál zachránit tisíce životů pacientů v konečné fázi chronického srdečního selhání.

Umělé srdce od společnosti Carmat
Zdroj fotografií: Carmat

„Myšlenka na vytvoření umělého srdce se zrodila před třiceti lety. Jejím cílem bylo vytvořit takové zařízení, které by jednak nahradilo transplantaci srdce a které by dokázalo plně nahradit srdce živé. Výsledkem je zařízení, které pulzuje, je samoregulační a je plně kompatibilní se všemi krevními skupinami,“ uvádí generální ředitel společnosti Stéphane Piat.

Aeson váží zhruba třikrát více než průměrné lidské srdce a pochlubit se může dvěma komorami oddělenými membránou – jedna je určená pro krev, druhá pro hydraulickou tekutinu. Ta je nasávána dovnitř a vytláčena ven díky motorovému čerpadlu. To zároveň zajišťuje proudění krve, a to stimulací membrány. O regulaci průtoku krve se následně stará vestavěná elektronika s pomocí senzorů a mikroprocesorů. Celé zařízení je poháněno lithium-iontovým akumulátorem, který musí pacient nosit společně s ovladačem a hydraulickou kapalinou stále u sebe.

Umělé srdce od společnosti Carmat v rukou lékaře.

„Carmat si klade za cíl nabídnout řešení, které reaguje na aktuální problém spojený s kardiovaskulárními chorobami, zejména na srdeční selhání,“ uvádí společnost. „Řešení, které poskytujeme, je založené na trvalé léčbě srdečního selhání, pro kterou dnes existuje jenom velmi málo funkčních a účinných prostředků.“

Umělé srdce, jehož cena činí 150 000 euro (necelé čtyři miliony korun), získalo v loňském roce platný certifikát CE, který prokazuje soulad s bezpečnostními a zdravotními normami Evropské unie. Zachraňovat životy proto bude již od druhého čtvrtletí letošního roku, prozatím pouze v Německu a ve Francii. Díky povolení amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv se s umělým srcem setkají i pacienti ve Spojených státech, a to v rámci zdravotnické studie. Ta se taktéž uskuteční již letos.

https://youtu.be/RCPBSO98kiY