Chytrý teleskop Vespera promění Váš telefon v plnohodnotného vesmírného průzkumníka

Fanoušci do astronomie a hvězdářství, zpozorněte! Nový inteligentní teleskop Vespera z dílny francouzského startupu Vaonis automaticky zaznamenává vesmírné úkazy, které následně zasílá do Vašeho mobilního telefonu. Reaguje tak na jeden z nejnáročnějších aspektů hvězdářství, kterým je hladké zajištění toho, aby Vám nikdy neunikly žádné z velkolepých mezihvězdných okamžiků.

Muž se ženou sedí v noci venku a dívají se na oblohu s teleskopem Vespera.
Zdroj fotografií: Vaonis

Druhá generace teleskopu staví na svém předchůdci, pozorovací stanici Stellina. Novinka je ovšem menší, lehčí a finančně dostupnější, čímž začínajícím nadšencům otevírá nové dveře do světa astronomie. Pokud toužíte po low-cost variantě Hubbleova vesmírného dalekohledu, tak je novinka určená přímo pro Vás.

Vespera je ve své podstatě hybrid, který kombinuje ty nejlepší vlastnosti dalekohledu a profesionálního fotoaparátu. Vybavený je apochromatickým čtyřnásobným objektivem a dvoumegapixelovým snímačem Sony IMX462, který zachycuje vesmírné snímky ve vysokém rozlišení.

Dívka sleduje noční oblohu skrze teleskop Vespera.

Konstrukce teleskopu postrádá tradiční okulár, který nahradila dotyková obrazovka. Kromě elegantního a futuristického designu zaujme i svojí kompaktností – dohromady váží necelých 5 kilogramů, celková výška činí zhruba 38 centimetrů. Zařízení je navíc vybaveno stativem, takže jej můžete snadno přemisťovat. 

Rozložený teleskop Vespera na zemi.

Samotné balení se bude skládat z teleskopu, krátkého stativu, USB nabíječky, magnetického USB kabelu a bezplatné mobilní aplikace. Ta tvoří alfu a omegu celého konceptu, jelikož slouží jako malá soukromá observatoř, ve které můžete sledovat snímanou plochu a hledat konkrétní nebeská tělesa. Tato funkce je možná díky GPS a technologii na automatické rozpoznávání hvězd. Součástí aplikace je i integrovaná encyklopedie, pomocí které se můžete o sledovaných objektech dozvědět v reálném čase nejednu cennou informaci. Pomocí integrovaného tlačítka lze navíc snímky automaticky sdílet na vybrané sociální sítě.

Ukázka rozhraní aplikace k teleskopu Vespera.

Chytrý teleskop vyjde na zhruba 32 tisíc korun (1499 dolarů), což je o polovinu méně než v případě jeho předchůdce. K dispozici je aktuálně v rámci předobjednávek, do ostrého provozu se dostane na jaře příštího roku. Pokud se chcete o vesmírném průzkumníkovi dozvědět i něco dalšího, tak se podívejte na promo video, ve kterém o něm hovoří bývalí astronauti NASA Terry Virts a Scott Kelly.