Czapek Antarctique
Zdroj: Portu Gallery/Czapek Atarctique

Investice do sběratelských předmětů jsou stále oblíbenější. Unikátní hodinky Czapek Antarctique se upsaly v rekordním čase

Za pouhých 42 sekund se na kolektivní investiční platformě Portu Gallery upsaly unikátní sběratelské hodinky Czapek Antarctique. Celkem 98 investorů na ně dohromady složilo částku 580 tisíc korun.

Czapek Antarctique: luxus a exkluzivita

Model Czapek Antarctique patří do kategorie luxusních sportovních hodinek. Jejich pouzdro z nerezové oceli má rozměr 40,5 x 10,6 mm a jsou vybavené mechanickým strojkem SXH5. Limitovaná kolekce Terre Adélie, ze které tyto hodinky pochází, vzdává hold ženě francouzského výzkumníka Julese Dumont d’Urvilla, který tak pojmenoval část Antarktidy při jedné ze svých expedic.

Pod minutu v rámci úpisu se Portu Gallery dostala poprvé v historii. „Atraktivitu hodinek z dílny Czapek umocnilo i nedávné vítězství v soutěži prestižního hodinářského magazínu Fratello. Nabízený model není na sekundárním trhu k mání a sběratelská kolekce čítá pouze 99 kusů,“ uvedl Radim Krejčí, šéf Portu Gallery.

Švýcarská značka s česko-polskými kořeny

Historie značky Czapek se váže k východním Čechám. Její zakladatel, Franciszek (později Francois) Czapek, se v roce 1811 narodil v Semonicích, které jsou dnes součástí města Jaroměř. V útlém věku se s rodiči přestěhoval do Polska, odkud pocházeli. Jeho životní cesta jej nakonec zavedla do Švýcarska, kde spolu s partnery založil hodinářskou společnost. Cesty zakladatelů se o několik let později rozešly, což vedlo ke vzniku dvou nezávislých a velmi úspěšných firem, Patek Philippe a Czapek & Cie. Okolo roku 1869 Czapkova značka zanikla.

Až v roce 2012 se ji podařilo vzkřísit trojici mladých podnikatelů, ve které figuroval i současný šéf společnosti Xavier de Roquemaurel. Hodinky značky Czapek se v současnosti těší dobrému hodnocení ze strany odborníků i kupců.

Investice do sběratelství se vyplácí

Investice do sběratelských předmětů jsou v Česku stále oblíbenější. Čím raritnější kus, tím větší zájem budí. Za poslední desetiletí trh narostl o desítky procent. Unikátní předměty totiž mohou přinášet zajímavé výnosy. Například investice do sběratelských hodinek se za poslední dekádu zhodnotily o 89 procent.

Ještě nedávno přitom byly investice do uměleckých a sběratelských předmětů záležitostí bohaté vrstvy obyvatel. V současnosti se ale do popředí dostávají platformy jako je Portu Gallery, které umožňují kolektivní investování. Investiční galerie navíc dovoluje účast drobných investorů, nejmenší vklad startuje už na jedné koruně.

Kromě hodinek se v Portu Gallery upisují například automobiloví veteráni, historické hudební nástroje, poštovní známky nebo mince. Velmi populární jsou investice do alkoholu. Druhou doposud nejrychleji upsanou položkou bylo osm sudů whisky Glenrothes, do které vložilo 210 investorů během dvou minut 2 140 000 korun.

Hodinky Czapek Antarctique.