Písek
Zdroj: Elijah Hiett, Unsplash

Jak ukládat zelenou energii? Finský startup používá horký písek

Finský startup Polar Night Energy přišel s chytrým řešením pro ukládání energie: jejich zásobník využívá zahřátý písek.

Vysokoteplotní a velkokapacitní úložiště od Polar Night Energy vypadá jako vysoká věž naplněná obrovským množstvím písku. Ideální využití najde jako zásobník pro energii ze solárních a větrných elektráren, které mívají přebytek vyrobené energie. Díky úložišti se může energie chytřeji využívat v dlouhodobém horizontu. Hodit se bude zejména během odstávek při bezvětrných dnech nebo dlouhých nocích.

Zásobník Polar Night Energy
Zásobník tepla využívající písek u elektrárny Vatajanskoski ve Finsku. Zdroj: Polar Night Energy

Jak písečná „baterie“ funguje? Písek se zahřeje pomocí energie získané z obnovitelných zdrojů a zachová si vysokou teplotu (od 500 až do 1000 stupňů Celsia) po několik měsíců, a to s pouze minimálními ztrátami. Z budovy ale elektřinu jen tak neodčerpáte, uchované teplo se následně musí opět přeměnit na použitelný zdroj energie.

Jak upozorňuje magazín Fast Company, startup neřeší problém, jak skladovat elektřinu levně. Přeměňovat elektřinu na teplo a pak zpět na elektřinu totiž není levná záležitost. Nicméně, dlouhodobé uchovávání tepla z obnovitelných zdrojů jednoznačně pomáhá snižovat množství emisí souvisejících s energetikou.

První zásobník vytápí finské město

První komerční zásobník tepla na světě, který startup nedávno dostavěl, se nachází u elektrárny Vatajanskoski poblíž města Kankaanpää v západním Finsku. Podílí se zde na nízkoemisním dálkovém vytápění města. Jedná se o přibližně 4 metry široký a 7 metrů vysoký ocelový kontejner, který obsahuje sto tun písku. Jeho topný výkon je 100 kW a energetická kapacita 8 MWh.

Velikost a kapacita úložišť se může lišit, a dokonce je možné ho postavit pod zemí, aby systém ušetřil místo. Startup umí řešení přizpůsobit podle přání a logiky provozu jednotlivých zákazníků. Navrhuje jednotlivé zásobníky tepla, ale i kompletní energetické systémy.

Zdroj: Polar Night Energy, Fast Company, BBC