Zdroj: Pixabay

Kyberzločinci se přesouvají z dark webu na Telegram

Nulová cenzura, svobodné šíření informací a anonymita – důvody, proč se Telegram stal novým (a oproti dark webu i přístupnějším) útočištěm pro počítačové zločince. A černý trh na něm jen kvete.

Přístupnější než dark web

Takové výsledky přináší studie společnosti Cyberint pro Financial Times. Firma, která se dlouhodobě zabývá kybernetickou bezpečností, zjistila, že hackeři na Telegramu prodávají a sdílejí úniky dat, protože je lehce dostupný, přístupný a doposud se mu, oproti konkurenčním platformám, vyhýbá cenzura a moderování obsahu. Za to Telegram sice schytal ostrou kritiku – týkala se zejména falešných očkovacích průkazů a šíření pornografie – ale to na politice společnosti nic nemění.

Zdroj: Pixabay

V minulosti byly tyto „datové skládky“ z větší části doménou dark webu. K tomu je možné přistupovat pouze pomocí speciálních prohlížečů a přihlašovacích údajů. Přitažlivost dark webu navíc zvyšuje i to, že se neobjevuje ve standardních vyhledávačích, a je proto skrytý před vnějším světem.

Všechny tyto pomyslné bariéry samozřejmě mají i svoji odvrácenou stranu, a tím je malé množství potenciálních zákazníků. Na dark web se jich totiž dostane jen zanedbatelný zlomek. A tady přichází na řadu Telegram. Stažení aplikace a vytvoření účtu zabere pár minut. Konverzace lze zašifrovat typem end-to-end, a zajistit si tak ničím nerušené soukromí. A pro přístup ke skupinovým chatům potřebujete buďto speciální link, nebo pozvánku. K tomu připočtěte možnost vytvořit skupinové chaty pro až 200 tisíc uživatelů a recept na mainstreamový dark web je na světě.

Benevolentní politika Telegramu i vyšší bezpečnost jsou důvodem pro to, co analytik Cyberint Tal Samra nazval jako „stoprocentní nárůst v používání platformy mezi kyberzločinci.“

„Možnost šifrovat konverzace je mezi zločinci a podvodníky stále oblíbenější. Používání platformy je navíc mnohonásobně pohodlnější, než je tomu u dark webu.“

Největší datová skládka na Telegramu „combolist“ byla veřejně přístupná a sdružovala více než 47 tisíc uživatelů. K dispozici byly kombinace e-mailů a hesel, čísla kreditních karet i kopie pasů. Telegram skupinu sice vypnul, ale stalo se tak až poté, co na ni upozornil právě deník Financial Times.

Za příliv uživatelů může i nová politika Whatsappu

Nárůst v používání aplikace navíc podpořily i změny v zásadách ochrany osobních údajů u konkurenčního WhatsAppu. Facebook díky nim získal možnost sledovat obsah soukromých zpráv, a to i přes deklarované end-to-end šifrování. Důvodem má být právě sledování a cenzurování nevhodného obsahu.

Na zvýšeném zájmu o Telegram má v neposlední řadě podíl i samotný dark web. Studie uvádí, že v letech 2020 a 2021 výrazně narostly externí odkazy na platformu v dark webových fórech. A nárůst to rozhodně není zanedbatelný – ze 172 tisíc na více než jeden milion v letošním roce.

Zdroj: Financial Times