Zdroj: Mikhail Nilov, Pexels

Mobilní Rozhlas roste. Aplikaci využívají už skoro 2 tisíce obcí

O moderní komunikaci mezi městy a občany je v Česku zájem. Vypovídá o tom růst aplikace Mobilní Rozhlas, která pomocí chytrých telefonů propojuje občany s jejich obecními úřady.

Aplikaci Mobilní Rozhlas využívá už 635 tisíc Čechů. Počet měst a vesnic, se kterými je aplikace propojuje, stoupl meziročně o 79 %, na číslo 1835. Největší oblibě se loni nástroj těšil u středních a malých měst mezi 5 až 30 tisíci obyvateli.

Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu. Zdroj: Mobilní Rozhlas

Využití Mobilního Rozhlasu

Prostřednictvím Mobilního Rozhlasu může vedení měst s obyvateli sdílet důležité informace, například o přerušení dodávek energií, prudkých změnách počasí nebo třeba o zajímavých kulturních akcích. Pro distribuci používají města nejčastěji chytrý e-mailing, push notifikace v aplikaci a v případě nenadálých událostí i SMS zprávy. Počet sdělení, rozeslaných přes Mobilní Rozhlas, se vloni přiblížil ke 40 milionům.

Přes Mobilní Rozhlas se uživatelé mohou také zapojovat do rozhodovacích procesů v obci. Vedení samospráv v aplikaci stále častěji zveřejňují ankety, minireferenda a sdílejí návrhy participativních rozpočtů. Díky nim obyvatelé mohou ovlivňovat, jak se naloží s finančními prostředky města.

„Z chytré obecní komunikace se v Česku za poslední dva roky stal vyžadovaný standard. Celá řada občanů už nechce míchat důležitá sdělení z obcí s obsahem ze sociálních sítí, natož je dohledávat na webových stránkách samospráv. Očekávají, že si je důležité a ověřené informace na základě jejich preferencí najdou samy,” říká Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu.

Aplikace se využívá také k nahlašování problémů uživateli. Nejčastěji se jedná o upozornění na černou skládku, přeplněné koše či kontejnery, nefunkční veřejné osvětlení, poškozenou cestu nebo autovraky.

Mobilní Rozhlas, za hranicemi vystupující pod jménem Munipolis, se pomalu šíří i do okolních zemí. Aktuálně funguje ve více než stovce měst na Slovensku a v první desítce obcí v Německu. Platformu chtějí tvůrci v budoucnu otevřít i jiným autoritám a institucím, například školám, školkám nebo sportovním oddílům.

Zdroj: TZ