Zdroj: Ivan Samkov, Pexels

Zdravotnických mobilních aplikací přibývá. Na co se používají?

Mobilní aplikace z oblasti zdravotnictví jdou kupředu, částečně i vlivem koronavirové pandemie. Podívejte se, jaké se v Česku používají.

Řada mobilních aplikací nabízí uživatelům možnost starat se důsledněji o své zdraví. Můžou jim pomoct se zanedbávanou prevencí, vyřešit obavy z návštěv čekárny, dodržovat pitný režim nebo je spojit na dálku s lékařem.

Zdravotnické mobilní aplikace
Zdroj: Anthony Shkraba, Pexels

Záchranka: aplikace záchranných služeb

Pomocníkem, který může v případě nouze doslova zachránit život, je aplikace Záchranka. Podobně jako při telefonním hovoru se s její pomocí lze spojit s dispečerem na čísle 155. Jedním stisknutím nouzového tlačítka navíc automaticky dojde k odeslání údajů o poloze telefonu. Aplikace nabízí také podporu pro neslyšící nebo další funkce, díky kterým je domluva s dispečerem snazší i v zahraničí. Aplikaci autoři vyvíjeli ve spolupráci se záchrannými službami.

Telemedicínské aplikace

Tento typ aplikace vás spojí s lékařem na dálku. Například s aplikací mojeEUC se v rámci služby Lékař online 24/7 můžete s praktickým lékařem spojit přes chat nebo videohovor. Jak už název napovídá, lékaři jsou zde ve službě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Jak to funguje? Pacient předem online vyplní dotazník s anamnézou a lékař na něj reaguje do 30 minut. Vyšetření trvá obvykle 6 až 10 minut. Pokud lékař nedokáže vyřešit problém online, může doporučit i osobní návštěvu nebo objednat pacienta k dalším vyšetřením. Může také vystavit e-recept.

Mobilní aplikace ovšem nelze považovat za plnohodnotnou náhradu klasické zdravotní péče. „Jejich nesporný přínos ale tkví v tom, že pacienty motivují k lepší péči o své zdraví. Jde proto o ideální doplněk odborné péče,“ říká Václav Vachta, generální ředitel zdravotnické skupiny EUC, největšího poskytovatele ambulantní péče v Česku.

Zdravý životní styl

Mobilní aplikace skvěle slouží i k ohlídání kvality každodenního života. Například aplikace Pitný režim H20 vás upozorní na to, kdy je správný čas napít se vody. Program navíc bere v potaz i vaši váhu, věk a jídelníček. Další aplikace slouží k hlídání kvality spánku. Patří mezi ně Sleep Cycle, který vás navede na zdravý spánkový režim. Výběr aplikací těchto typů je velmi široký.

Aplikace zdravotních pojišťoven

Vlastní klientskou aplikaci nabízejí také zdravotní pojišťovny. Uživatelé ji mohou používat pro přehled nad platbami pojistného i výdaji za lékaře. OSVČ si v ní zase mohou snadno podat přehled příjmů. Uživatelé tak mohou přes mobil změnit pojištěneckou kategorii, zažádat o příspěvek z fondu prevence nebo nahlásit ztracenou kartičku pojištěnce. Příkladem jsou aplikace Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra (ZP211) nebo Všeobecné zdravotní pojišťovny (Moje VZP).

Koronavirové aplikace

V období pandemie se často využívají aplikace k prokázání očkování. Nejpoužívanější jsou sesterské aplikace Tečka a čTečka. Aplikace Koronavirus Covid-19 zase nabízí přehledně roztříděné informace ohledně onemocnění, očkování, důležitých kontaktů i současné pandemické situace.

Zdroj: EUC