Laboratoř
Zdroj: Unsplash

Nanosenzory dokážou během chvilky odhalit pesticidy v ovoci

Výzkumníci ze švédské univerzity Institut Karolinska vyvíjí senzory, které během několika minut rozpoznají pesticidy na ovoci.

Senzory vyvinuté vědci z Institutu Karolinska využívají k detekci pesticidů postřik nanočástic stříbra, které dokážou zesílit signály o přítomnosti chemikálií v potravině. Výzkum, který tým publikoval v žurnálu Advanced Science, je zatím v rané fázi. Přesto vědci doufají, že díky těmto nanosenzorům lidé budou moct v budoucnu snadno předejít konzumaci jídla obsahujícího pesticidy, které mohou mít negativní vliv na jejich zdraví.

Nanosenzor, který rozpozná pesticidy.
Schéma nanosenzoru. Zdroj: Haipeng Li a Georgios A. Sotiriou, Karolinska Institutet

Při realizaci testu se nanosenzory nasprejují na ovoce, kde reagují s přítomnými látkami. Nemají přitom vliv na kvalitu či trvanlivost ovoce a nejsou pro člověka žádným způsobem škodlivé. První výsledky se dostaví již po přibližně 5 minutách od aplikace. Nejedná se přitom o jednorázové řešení: pokusy ověřily, že senzory spolehlivě detekují molekulární signály i po 2,5 měsících.

Současné techniky detekce pesticidů jsou v praxi omezeny vysokou cenou a složitou výrobou senzorů. Postup, který vyvinul švédský tým, je postaven na levných a reprodukovatelných nanosenzorech a je možné jej použít třeba i v obchodě ještě před tím, než se zboží dostane na pulty.

Nanosenzory využívají objev ze 70. let 20. století známý jako SERS (surface-enhanced Raman scattering). Jedná se o výkonnou snímací techniku, která může zvýšit diagnostické signály biomolekul na kovových površích více než milionkrát.

Zdroj: Karolinska Institutet, Interesting Engineering