Leepa umožňuje swapování.
Zdroj: Liza Summer, Pexels

Návrat ke kořenům. Aplikace Leepa zprostředkovává směnný obchod

Český startup Leepa vytvořil aplikaci, která umožňuje vzájemnou výměnu zboží a služeb. Lidé zde nenabízí jen věci, ale i vlastní dovednosti.

Aplikace Leepa se přidala ke trendu takzvaného swapování, které je v posledních letech i v Česku čím dál populárnější. Jedná se o směnný obchod, kdy si dva lidé na základě dohody vymění zboží bez použití peněz. Lidé se tak zbavují věcí, které už nepotřebují, ale mohou stále udělat radost někomu jinému.

Leepa
Zdroj: Kai Pilger, Unsplash

Swapování bují především ve facebookových skupinách. Lidé se tak snaží šetřit nejen peníze, ale také životní prostředí. Podle průzkumu startupu Leepa si lidé nejčastěji směňují oblečení, vybavení do domácnosti, dětské potřeby a knížky a další multimédia. Cílem Leepy je ale vytvořit ekosystém, kde si lidé budou vyměňovat kromě předmětů i dovednosti, služby nebo know-how.

Rozhraní aplikace připomíná seznamovací platformy, jako je například Tinder. Uživatel si vytvoří profil, zadá svou nabídku a lokaci a následně si prohlíží, co nabízí ostatní. Jednotlivé položky posouvá nalevo, nebo napravo – podle toho, zda se mu líbí, nebo ne. Při vzájemné shodě aplikace oba uživatele propojí a ti se pak mohou v chatu dohodnout na detailech směny. Dostupné položky se zobrazují na základě algoritmu, který vyhledává nejrelevantnější shody.

V současnosti aplikace funguje na základě dobrovolného příspěvku při registraci, který startuje na pěti korunách. Do budoucna startup plánuje aplikaci obohatit o další služby, které budou placené.

Zdroj: TZ