COSO
Rebecca Weiss/COSO

Německá designérka navrhla COSO, ultrazvukovou antikoncepci pro muže

Designérka Rebecca Weiss vyhrála letošní James Dyson Awards s návrhem antikoncepce pro muže. Přístroj s názvem COSO má pomocí ultrazvukových vln dočasně potlačit tvorbu spermií.

COSO vypadá jako stylová malá miska. Uživatel zařízení naplní vodou po značku, kterou mu předem individuálně vyznačí lékař. Zapne ho, aby se nahřálo na provozní teplotu a poté do vody na několik minut ponoří varlata. Zbývající čas měří aplikace a po skončení se přístroj automaticky vypne.

Ultrazvukové vlny, které zařízení vysílá, mají dočasně potlačit regeneraci spermií. Účinek má nastat po dvou týdnech od prvního použití. Aby přetrvával, proces se musí opakovat jednou za dva měsíce. Jedná se o nehormonální a vratný způsob antikoncepce – po ukončení užívání má působit maximálně šest měsíců.

Zdroj: Rebecca Weiss/COSO

Rebecca Weiss začala nad mužskou antikoncepcí přemýšlet ve chvíli, kdy jí byla diagnostikována rakovina děložního čípku a musela přestat brát hormonální antikoncepční pilulky. Následně s partnerem hledali alternativy a uvědomili si, že v oblasti mužské antikoncepce existují jen velmi omezené možnosti. Proto se začala zkoumání dalších způsobů věnovat v rámci svého studia průmyslového designu na Technické univerzitě v Mnichově.

Designérka svůj návrh, který se inspiroval již existující metodou dosud testovanou jen na zvířatech, konzultovala s odborníky z urologie, andrologie, sexuální terapie a psychoterapie. Vedla také workshopy, kde účastníci navrhovali designová zlepšení. Poté začala pracovat na prototypu. Reálné využití COSO je zatím ale jen hypotetické. Přístroj vyžaduje řádné klinické testování, na které bude designérka nejprve muset sehnat finanční prostředky.