Internetoví úžasňáci, Google
Tima Miroshnichenko/Pexels

Google zaškolí české učitele v oblasti bezpečnosti dětí na internetu

Společnost Google přináší do České republiky mezinárodně úspěšný program Internetoví úžasňáci. V jeho rámci poskytne učitelům základních škol učební plán a workshopy pro výuku základů bezpečného a zodpovědného využívání internetu.

Program Internetoví úžasňáci je určený pro děti ve věku od sedmi do dvanácti let. Má je naučit, jak si poradit s hackery, obtěžováním, kyberšikanou nebo neopatrným sdílením na sociálních sítích. Výuka ale klade důraz i na rozvoj sociálních dovedností, jako je laskavost a schopnost zastat se druhých. Ve spolupráci s českou neziskovou organizací Jules a Jim plánuje Google v tomto školním roce se svým programem oslovit všechny české základní školy. 

Google nabízí program Internetoví úžasňáci
Zdroj: Julia M. Cameron/Pexels

Pilotní program Google spustil v několika českých školách už v loňském školním roce a setkal se s pozitivními ohlasy. „Žáci jsou z Internetových úžasňáků nadšení. Program je založený na aktivním zapojování žáků do výuky a zábavných cvičeních, na konci navíc na děti čeká hra Interland, ve které si nabyté znalosti mohou rovnou ověřit. Dříve se o internetové bezpečnosti na školách hlavně přednášelo, takže tohle je opravdu novinka,“ vysvětluje učitel informatiky ze Základní školy Brno na Bakalově nábřeží Pavel Hodál.

Program vytvořila společnost Google ve spolupráci s experty na internetovou bezpečnost z organizací iKeepSafe a Online Family Safety Institute. O zavedení do škol se postará česká nezisková organizace Jules a Jim, která se od roku 2002 intenzivně věnuje online prevenci a vzdělávání pedagogů. Učitele, kteří budou mít o prohloubení znalostí v této oblasti zájem, bude školit formou online workshopů. Na školení se mohou učitelé individuálně hlásit v průběhu celého školního roku na webu programu.

Zdroj: TZ